Saman Nezlesi (Allerjik Rinit)

Saman nezlesi nedir?

Saman nezlesi nasıl tedavi edilir?

 

Tıp dilinde Allerjik Rinit olarak bilinen saman nezlesi, burun içi solunum yolunun iltihabıdır. Polen ve toz gibi maddelere allerjik reaksiyon göstererek solunum yolunun iltihaplanmasıdır. Allerjik bünyeli kişilerin bağışıklık sistemi bu tür maddeleri zararlı görerek iltihap oluşturmasıdır.

Allerjik Rinit boğazda kaşıntı , öksürük ve geniz akıntısına neden olabilir. Rüzgarlı havalarda ve bahar aylarında uçuşan polenlerden hiç kaçışları yoktur. Bu rahatsızlık ömur boyu devam eder. Yaş ilerledikçe vücut alışır ve semptomlar azalabilir. Saman nezlesi bulunan kişilerde ani hapşırık krizi oluşur. Özellikle dağ, ormanlık alan, çayır ve çiçeklerin bol olduğu ortamlarda bulunmaları zordur.

Saman nezlesi olan kişilere aşı tedavisi yapılması semptomların rahatlamasında oldukça faydası olacaktır. Aşı tedavisi kesin bir çözüm değildir, ancak aşı tedavisi yapılmayan kişilerin çok zor durumda kaldıkları görülmektedir.

Saman nezlesi olan kişiler tozlu ortamlardan, sigara dumanından ve ilkbaharda polen artışı gibi durumlardan hep rahatsız olurlar. Sigara dumanı olan yerlerde saman nezlesi hastaları kesinlikle rahat edemez. Tozlu ortamda hapşırık krizi oluşur. İlkbaharda polenlerin artışıyla en çok rahatsız oldukları dönemdir.

Saman nezlesi olan kişilerin , rahatsızlığa neden olan maddelerden uzak durması gerekir. Mümkünse tozlu ortamlardan ve sigara dumanından uzak durulmalı ve polenler için polen filtresi olan klimalar sayesinde rahat ettirilmelidir.

Saman nezlesi olan kişilerde hastalık tedavisi söz konusu olmayıp , sadece semptomları azaltmak için kullanılacak ilaçlar mevcuttur. Aşı tedavisi ile rahatlama sağlanır. Allerjen maddelere karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740