Sambutus surup nedir? Ne için kullanılır?

sambutus-kara-murver-surubu

Sambutus şurup nedir?

Sambutus şurup, çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırmak için kullanılır. İçeriğinde bulunan kara mürver ekstresi, c vitamini ve çinko vücut savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklardan büyük ölçüde korur.

Sambutus şurup içeriği nedir?

Kara mürver meyvesi (sambucus nigra): Zeytin ağacına benzeyen bir bitkinin meyveleridir. Anadolu’nun bazı yörelerinde yetişir. Küçük ve siyah meyvelerinin virüslere ve bakterilere karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği ile vücudu zararlı maddelerden koruduğu belirtilmektedir.

C vitamini(askorbik asit): C vitamini vücut direncinin yüksek tutmak için gerekli olan en önemli vitaminlerden biridir. C vitamini eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut direnci düşer. C vitamini fazlalığı vücuttan atılabilir.

Çinko: Çinko en değerli minerallerden biri. Çinkonun insan vücudu üzerindeki faydaları oldukça önemlidir. Bu yüzden çinko eksikliğinde zayıflık, bağışıklık zayıflığı, saç ve tırnak zayıflığı, çocuklarda gelişim bozukluğu ve iştahsızlık gibi sağlık problemleri oluşabilir. Bu yüzden vücuda çinko alımına dikkat edilmeli, çinko içeren besinler fazla tüketilmiyor ise dışarıdan ek olarak alınması gerekebilir.

Sambutus şurup ne için kullanılır?

Soğuk algınlığı

Sambutus surup, soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklarda vücudun direncini arttırmak için kullanılabilir. İçeriğinde bulunan karamürver ekstresi bağışıklık sistemini destekler, çinko ve c vitaminide vücut direncini artırır ve hastalığın semptomlarını azaltır. Ayrıca iyileşme süresini azaltır.

Antioksidan

C vitamini antioksidan özelliği olan vitaminlerden biridir. Karamürver ise araştırmalar sonucunda antioksidan özelliği olduğu görülmüştür. Hücreleri zararlı mikroorganizmalardan koruyarak tümör ve kanser riskini azalttığı belirtilmektedir.

Grip, öksürük, farenjit

Sambutus şurup tüm üst solunum yolu rahatsızlıklarında hastalıktan daha kısa sürede kurtulmak ve hastalığın vermiş olduğu rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılır. Öksürükte göğüs yumuşatıcı özelliği sayesinde balgam sökmeyi kolaylaştırır ve öksürükten kaynaklanan boğaz tahribatını azaltır.

Sambucus şurup şurup nasıl kullanılır?

Sambutus şurup 1 yaş üstü çocuklarda uygundur. 1 yaş üstü çocuklarda hastalık zamanında günde 2 defa 5 ml, normal zamanlarda ise günde 1 defa 5 ml tok karnına verilebilir.

12 yaş üstü yetişkinlerde hastalık zamanında günde 2 defa 10 ml tok karnına verilebilir.

Sambutus karamürver şurubunun herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır.

Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmak için doktora danışınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740