Şap Nedir? Vücuda Etkileri Nelerdir?

Şap nedir?

Şap, bir çeşit kaya tuzudur. Kimyasal bir bileşik olan bu kaya tuzu mikrop öldürücü, sıkılaştırıcı ve büzücü bir maddedir. Sıcak suda erir ve renksiz bir maddedir. Ülkemizde Kütahya ilinde bulunmaktadır. Endüstride ve yaralanmalarda  kullanılır.

Şap taşı (kan taşı) ne işe yarar?

Şap taşı büzücü etkisinde dolayı ciltte oluşan kanamaların kesilmesinde kullanılmaktadır. Kanayan damarları büzerek kan akışını durdurur. Kesiklerde ve tahrişlerde deriye sürüldüğünde damarları anında daraltarak kanamayı durdurur.

Şap taşı ağız içi yaraları iyileştirmek amaçlı kullanılmaktadır. Yara ve enfeksiyon olan bölgeye şap taşı sürülerek kan akışı azaltılır ve yara yeri iyileşir.

Önemli: Şap insan sağlığı açısından olumsuz etkilere neden olabileceğinden dahilen kullanımı önerilmez. Erkeklerde testesteron hormonunu azaltarak, kadınlık hormonunu tetikler. Uzun süre kullanımda göğüslerde büyüme , vücutta kıllanma ve bazı organları olumsuz etkilediği yönünde zararları bilinmektedir.

Bazı topluluklarda yemeklere şap atıldığı düşüncesi yaygınlaşmıştır. Ancak bu doğru olmayabilir. Hapishanelerde, askeriyelerde, yurtlarda ve toplu kalınan yerlerde yemeklere şap atıldığı söylenilmektedir. Herkes biliyor ki şap uzun süre kullanımda vücuda zararlı olan bir maddedir. Şap dünyada dahilen kullanımı yasaklanan bir maddedir. Bu yüzden topluluklarda kullanıldığı sadece söylenti olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Şap Nedir? Vücuda Etkileri Nelerdir? (1 Yorum)

  1. Bu şap denilen bize askerde verilen yiyeceklere katılan değilmiydi ben öyle biliyorum. Biz anlamazdık yemeklerin tadından ama öyle söylerlerdi.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740