Sarımsak yağının faydaları

Sarımsak yağı

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz sarımsağın gün geçtikçe yeni bir faydası ortaya çıkmaktadır. Sarımsağın insan sağlığı için önemli etkileri bulunduğundan, sarımsak üzerinde yapılan çalışmalar hızla artmaktadır.

Sarımsaktan farklı işlemler sonucunda yağ elde edilir. En çok kullanılan ve kolay  yöntem zeytin yağı ile elde edilen sarımsak yağıdır. Cam kavanozun içerisine ikiye ayrılmış sarımsaklar doldurulur ve üzerine zeytinyağı ilave edilir. Ağzını kapatıp 3 hafta bekletilir. Bu esnada sarımsaklar, yağını zeytin yağının içerisine bırakır. 3 hafta sonra içerisindeki sarımsaklar alınır ve sarımsak yağı hazır olur.

Hazırladığınız sarımsak yağını serin ve kuru bir yerde ağzı kapalı olarak muhafaza edebilirsiniz. Yemeklerinize katabilir veya sağlık için günde 1 çay kaşığı içebilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesi ve cilt rahatsızlıkları için sürebilirsiniz.

 

Sarımsak yağının sağlığa faydaları

Tansiyon

Sarımsak yağı, kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli bir besindir. Yüksek tansiyon hastalarının günlük tüketmesi gereken besinler arasında olan sarımsak, tansiyonun dengelenmesinde etkili olur. Hazırlamış olduğunuz sarımsak yağını yemeğin içerisine katabilir veya akşam yatmadan önce 1 çay kaşığı içebilirsiniz. Gece meydana gelebilecek kalp rahatsızlıklarının ve kalp krizinin önlenmesinde etkili olur.

 

Kolestrol düşürücü

Sarımsak yağı kandaki kötü kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. İyi huylu kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlar. Ayrıca başta karaciğer ve diğer organlarda meydana gelen yağlanmayı azaltır.

sarımsak

Kalp ve damar

Sarımsak yağı kalp ve damar sağlığının korunması için ve damar yapısının bütünlüğünü koruması için kullanılabilir. Damar sertliği ve damar bozukluklarının önlenmesinde etkili olur. Damarları yumuşatarak damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar sağlığının korunması için günde 1 çay kaşığı sarımsak yağı içilmelidir.

Kanı temizler

Sarımsak yağı karaciğer fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve bu sayede kan yabancı maddelerden temizlenir. Kanın yabancı mikroorganizmalardan temizlenmesi halinde başta kanser hastalığı olmak üzere diğer hastalıklarda büyük ölçüde önlenmiş olur. Kanser hastalığı riski bulunan kişiler sarımsak yağını yemeklerden eksik etmemelidirler.

Romatizma

Sarımsak yağı romatizma ağrıları için içilebilir veya haricen sürülebilir. Ağrının bulunduğu bölgeye sürüldüğünde deri tarafından hızlı bir şekilde emilir ve sürüldüğü bölgeyi yumuşatarak ağrıları hafifletir. Sürekli oluşan romatizma ağrıları için her gün sarımsak yağı kullanılması önerilir.

Grip ve öksürük

Sarımsak yağı vücudun direncini arttırır ve hastalıklara karşı koruma sağlar. Grip ve soğuk algınlığında vücudun hastalıklara karşı daha etkili savunma yapmasını sağlar. Mevcut hastalığın giderilmesinde ve hastalıklardan korunmak amaçlı tüketilebilir.

Sarımsak yağı her türlü öksürüğün tedavisinde etkili olur. Balgam sökücü, nefes açıcı ve kuru öksürüğün tedavisinde kullanılır. Balgamı yumuşatarak daha kolay sökülmesini dağlar. Kuru öksürük semptomlarını azaltır. Akciğerleri ve solunum yollarını yumuşatarak öksürüğün zarar vermesini engeller.

 

Sarımsak yağının cilde faydaları

Besleyici

Sarımsak yağı cildi besleyici ve onarıcı özelliğe sahiptir. Hasar görmüş, matlaşmış ve bakımsız kuru ciltlerin onarılmasını sağlar. Tahrişlerden ve alerjik rahatsızlıklardan dolayı oluşan cilt hassasiyetinin giderilmesinde kullanılabilir. Tahriş olmuş cilde bir pamuk yardımı ile sürülebilir.

sarımsak

Sedef – egzama

Sarımsak yağı sedef ve egzama gibi cilt problemlerinde cildi rahatlatır ve iyileşmesini sağlar. Ciltteki kuruluğu ve döküntüleri azaltır. Egzama ve sedef hastalığından dolayı çatlayan cildin onarımını yapar.

Akne-sivilce

Akne ve sivilce gibi cilt altı enfeksiyonlarında mikrop öldürücü etkisinden dolayı kullanılabilir. Akne ve sivilcelerin üzerine bir pamuk yardımı ile günlük olarak sürülebilir. Ciltte sivilceye neden olan zararlı mikropların temizlenmesini sağlar. Mikrop barındıran ciltteki siyah noktaların temizlenmesini sağlar.

Sarımsak yağının saça faydaları

Saç dökülmesi

sarımsak yağı hazırlama

Sarımsak yağı zengin içeriği sayesinde saç dökülmelerinin azalması ve saçların beslenmesi için kullanılabilir. Sarımsak yağı haftalık olarak saçlara maske şeklinde uygulanabilir. Uygularken saç derisine masaj yaparak yedirilir. Böylelikle saç kökleri beslenir ve saçlar daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde çıkar.

Kırılan ve kuru saçlar için zeytin yağı ile hazırlanmış sarımsak yağı oldukça idealdir. Zeytin yağı ile sarımsak yağı birleştiğinde saç için çok daha faydalı bir hal alır. Kuruyan saçlara haftada 2 defa sürüldüğünde saçlara canlılık ve parlaklık verir.

Saçkıran

Saçkıran veya sakalkıran tedavisinde sarımsak yağı kullanılabilir. Saçkıran olan bölgeye sabah akşam pamukla sürülebilir. Sürülen bölgedeki saç ve kıl köklerinin beslenmesini sağlar. Saçkıran olan bölgenin daha kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlar.

Sakal çıkarıcı

Sakal köklerinin beslenmesi için sakal çıkmayan veya seyrek çıkan bölgelere sarımsak yağı sürülebilir. Sakal köklerinin beslenmesini sağlar ve sakalların gürleşmesine yardımcı olur. Sarımsak yağını sakal çıkmayan yada seyrek çıkan bölgelere sabah ve akşam pamuk ile sürebilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sarımsak yağının faydaları (3 Yorum)

  1. Babaannemin tansiyonuna çok iyi geldi sarımsak yağı ile limon yağı karışımı kapsül aldık hergün içiriyoruz

  2. sarımsak sanıldığı kadar masum bir şey değil aşırı tüketildiğinde ciddi yan etkileri olabiliyor

  3. Ne gariptir ki önceden bu tür ürünleri kullanmak kimsenin aklına bile gelmezdi taaki bu proflar hocalar tv ye çıkıpta bunlar faydalı diyene kadar. Zaten okumaktan aciz bir milletiz, başkası okuyacak sana söyleyecek sende uygulayıp şifalanacaksın.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740