Sarımsak’ın Sağlığa Faydaları

SARIMSAK

Latince adı Allium Sativum dur. Temmuz ve ağustos aylarında pembe ve yeşil çiçek açan , ortalama 20 cm boylarında bir bitkidir. Çoğunlukla Asya ülkelerinde yetişen sarımsak , tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yetiştirilmektedir. Lokman Hekim’in ölümsüzlüğün ilacı olarak bahsettiği bitkidir.

 

Eski Yunan mitolosine göre sarımsak vücudu ve ruhu koruyucu özellikte olduğuna inanılırdı. Bazı batıl inançlara göre sarımsağın vampirlerin saldırısından koruyucu etkisi olduğu bilinmekte idi. Sarımsağın kullanımı M. Ö. 3000 li yıllara dayanmaktadır. Eski Mısır piramitlerinin yapımında çalışan işçilerin yemeklerde soğan ve sarımsak yeterince olmadığı için çalışmak istemedikleri bilinmektedir. Romalılar savaştan önce kuvvet vermesi için askerlere sarımsak yedirmiştir. Osmanlı Devleti sarımsağı kuzey ülkelerine tanıtmıştır. 1. dünya savaşı sırasında askerlerin mikrobik hastalıklardan korunmaları için sarımsak yediği bilinmektedir.

Sarımsağın yaprakları solmaya başlayınca topraktan çıkarılır. Sarımsaklar güneşte kurutulur. Keskin kokusu vardır. A vitamini , B vitamini ve C vitamini açısından zengindir.

Sarımsağın faydaları

Mikrop öldürücü etkisi ile doğal antibiyotiktir. Acı tadı sayesinde iştah açıcıdır. Sarımsak karın ağrıları, ishal gaz giderici etkileri vardır.

Sarımsak damar sertliğini engeller, kalp ve damar hastalıkları için doğal ilaçtır. Sarımsak düzenli olarak kullanıldığında tansiyon düşürücü etkisi vardır. Tansiyon düşürücü etkisi araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Mide rahatsızlıklarına şifalıdır. Midede yanma, ağrı, ekşime  gibi problemleri azaltır.

Eski yıllarda görülen salgın hastalıkların tedavisinde mikrop öldürücü etkisinden dolayı sarımsak kullanılmıştır. Sarımsak kalp ve damar sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Kandaki pıhtılaşmayı azaltır , damar sertliğini önler. Sarımsak soğuk algınlığı , grip ve öksürük gibi semptomlarda etkilidir.

Sarımsak haricen kullanımlar için uygundur. Yara enfeksiyonları egzama mantar gibi durumlarda kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sarımsak’ın Sağlığa Faydaları (3 Yorum)

  1. Bilindiği gibi her şeyin fazlası zarar sarımsağın bile, şeker hastalığının en iyi ilacı diyet yapmak, yani diyette olduğunuz sürece (yediklerinize dikkat ederseniz) şekeriniz yükselmesi çok zor…,,

  2. Sarımsak ın şeker hastalığına bir faydası var mıdır teşekkür ederim


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740