Şark Çıbanı Nedir? Nasıl Oluşur?

Şark Çıbanı Nedir?

Uzun süredir ülkemizde nadir vakalar şeklinde ve sadece belirli bir bölgede görülen Şark Çıbanı hastalığı, ülkemizin güneydoğu komşularından aldığı yoğun göç nedeni ile artmış ve farklı bölgelere sıçramıştır.

Şark Çıbanı Nasıl Oluşur?                 

Tatarcık türü sivrisineklerin kan emmesi sırasında bulaşan, Leishmania parazitinin oluşturduğu bir hastalıktır. Halk arasında yıl çıbanı diye de bilinir. Özellikle sıcak ve nemli bölgelerde sık görülmektedir. Hastalığın iki farklı varyasyonu bulunmaktadır.

İlkinde belirtiler sinek ısırığını takip eden 2 ay ile 1 yıl sonra deride basit bir kızarıklık şeklinde başlar. Oluşan bu kırmızı kabarıklık birkaç ay içinde büyür ve ortası yara halini alır. Yaranın üstü oldukça yapışkan ve sulu bir kabuk ile kaplıdır. Yara çoğu vakada tektir ve içinde bolca Leishmania paraziti barındırır. Şayet birden fazla ısırma gerçekleştiyse çoğul lezyonlar gelişebilir.

İkincide ise süreç daha hızlıdır. Tatarcığın kan emdiği yerde büyük iltihaplı bir sivilceye benzeyen bir  kızarıklık oluşur. Enfekte alan kısa sürede büyüyerek yara halini alır.

NELER YAPILABİLİR?

Şark çıbanı tedavisi muhakkak profesyoneller tarafından bir sağlık kurumunda yapılması gerekmektedir. Enfekte alan içerisine uygulanan ilaçlar kadar, damar veya kas vasıtasıyla vücuda verilen ilaçlarda şark çıbanının tedavisinde oldukça faydalıdır.

blank

Antibiyotikler yaranın olduğu yerdeki bakteri enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılır. Enfeksiyonlu alanlardaki yara kabukları düzenli temizlenmelidir.

Şark çıbanı hastalığından korunmak için, öncelikle tatarcık sinekleriyle etkin mücadele gerekir. Sineklerin yaşaması olası yerlerden uzak durulmalı, çevre sağlığına ve kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740