Sedasyon nedir? Nerelerde kullanılır?

cocuk-dis-tedavisi-icin-sedasyon

Sedasyon

            Sedasyon, çoğunlukla genel anesteziyle karıştırılan tıp biliminde kullanılan bir kavramdır. Sedasyon ve genel anestezi birbirinden farklı kavramlardır. Sedasyon genellikle diş tedavisi sürecinde kullanılır. Sedasyon tedavi süreci zihinsel anlamda hazır olmayan çocuklarda uygulanır.

Sedasyon çoğunlukla çocukların diş tedavisinde kullanılmaktadır

Sedasyon işleminde hasta çocuk kontrollü bir biçimde uyku haline sokulur. Bu işlem hastanın reflekslerinin korunmasına neden olur ve böylece tedavinin süreci kolaylaşır. Sedasyon uygulamalarının tıpta geniş bir alanda kullanım potansiyeli bulunur ancak genellikle çocukların diş tedavisinde kullanılır.

Sedasyon süreci anestezi uzmanı tarafından takip edilir ve izlenir. Bu süreç boyunca anestezi uzmanı hastanın solunum faaliyetleri, oksijen, nabız ve tansiyon gibi diğer durumlarını kontrol eder.

Sedasyonun psikolojik olarak olumlu etkisi vardır

Sedasyon süreci uyku durumunun yüzeysel olması şeklinde de ifade edilir. Bu süreç içinde müdahale için hastaya sedatif ilaçlar uygulanır ve bu ilaçlar beyinde birtakım etkiler bırakmaktadır. Sedasyon işleminin en büyük avantajı, anestezi uzmanının hasta üzerindeki uyku derinliğini ayarlayabilmesidir. Sedasyonun kişiye psikolojik anlamda olumlu etkisi vardır. Hastada psikolojik travma gibi sorunların yaşanmasını önler.

Sedasyon uygulandığı sırada hastanın bilinci açık kalır. Sedasyon işleminin uygulandığı hasta, süreç boyunca komut alabilir ve söylenenleri yapabilir. Tedavi sürecinde bunlar hatırlanmaz.

Sedasyon işlemi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde son derece güvenli bir işlemdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde intravenöz (damariçi) uygulanır. İşlemin doz ayarlaması ise kiloya göre yapılır. Çocuklarda intravenöz(damardan), inhalasyon(hava yolundan), intranazal (burundan), rektal (makattan) ve oral (ağızdan) uygulanan şekilleri mevcuttur.

Sedasyon korku hissini tamamen giderir, rahat ve güvenli bir ortam yaratır ve anksiyeteyi ortadan kaldırır. Ağrı eşiğini yükseltir ve ağrının hissedilmemesini sağlar. Çocuklarda psikolojik travmaları engeller.
Sedasyon işlemi hafif sedasyon ve derin sedasyon olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Ayrıca sedasyon yöntemi, küçük ameliyatlarda, kürtaj ameliyatlarında, MR ve BT çekimlerinde, tiroid biyopsisinde ve kemik iliği uygulamasında kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sedasyon nedir? Nerelerde kullanılır? (6 Yorum)

  1. Sedasyonda bir çeşit lokal anestezi olarak adlandırılıyor

  2. Sedasyon anestezinin bebeklere yapılan minik hali yani minik anestezi

  3. Bu anestezi yöntemi ile bebeklerde rahatlıkla diş tedavisi yapılabiliyor


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781