Sedef hastalaları nelere dikkat etmeli?

Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve kabuklanma şeklinde görülmektedir. Bulaşıcı ve anneden veya babadan geçici değildir. Nedeni bilinmeyen sedef hastalığının bağışıklık sisteminin sebebiyet verdiği öne sürülmektedir.

Sedef hastalığının kalıcı bir çözümü bulunmasa da hastalığın belirti göstermemesi için bazı önlemler alınabilir. Sedef hastalığı bulunan kişiler ortalama olarak senede 2 veya 3 kez hastalığın belirtisi ile karşı karşıya kalırlar.

Sedef hastası olan kişilerin diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Yiyecek ve içeceklerin sedef hastalığını tetiklediği bilinmektedir. Aynı şekilde kişinin ruh hali sedef hastalığını tetikler. Aşırı stres, üzüntü, kaygı ve heyecan gibi olaylar sedef hastalığı bulunan kişilerin vücudunda sedef hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sedef hastalığının belirtileri nelerdir?

Sedef hastalığının en çok görülen belirtisi ciltte plak halinde kızarıklıklardır. Çoğunlukla saç dipleri, dirsek, diz ve bel bölgesinde oluşur. Bu belirtiler ilk önce hafif kaşıntı ve kızarıklık ile başlar. Daha sonra kızarıklıklar çoğalır. Sonrasında kızarıklıkların üzeri kabuklanma yapar.

sedef

Sedef hastalığı bulunan kişilerin yememesi gerekenler

Sedef hastalarının dikkatli tüketmesi gereken besinler arasında ilk sırada tuz gelir. Çok fazla tuz tüketmek sedef hastalığını tetikleyebilir. Yetişkin bir insanın ortalama günlük tuz tüketimi 5 gramdır. Sedef hastalığı bulunan kişiler ortalama tuz tüketimini aşmamaları gerekir.

Sedef hastalığı bulunan kişilerin alkol tüketimini sınırlandırmaları gerekir. Alkol sedef hastalığının belirti göstermesine neden olabilir.

Aynı şekilde sigara sedef hastalığını tetikler. Sigara içerisindeki zararlı mikroorganizmalar sedef hastalığını tetikleyebilir.

Sedef hastalarının dikkatli tüketmesi gerekenlerden biri de şeker dir. Aşırı şeker ve şeker içeren besinleri (çikolata, şekerleme vb) tüketmek sedef hastalığını tetikler.

sedef

Aşırı et tüketmek ve ekşi yemek sedef hastaları için uygun olmayabilir. Et ve et ürünleri  bol miktarda protein içerir ve bol su tüketilmesi gerekir. Aksi halde vücut susuz kalır ve deri kurur. Böylece sedef hastalığı belirti gösterebilir. Aynı şekilde çok aşırı ekşi yemek benzer etkileri gösterir ve sedef hastalığının belirti göstermesine sebep olabilir.

Kısacası sedef hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğundan beslenmeye oldukça dikkat edilmelidir. Çok aşırı beslenmekten kaçınılmalıdır. Yağlı, tuzlu, hamur işleri, şeker ve asitli içeceklerden uzak durmalıdır.

Sedef hastalarının dikkat etmesi gereken diğer hususlar!

Sedef hastalığının tetikleyen en önemli nedenlerden biri stres tir. Stres bir çok hastalıkta olduğu gibi sedef hastalığının da en büyük etkenidir. “Stres yapma” demekle kişi stres yapmaktan uzak duramaz. Ancak rahatlatıcı ilaç veya bitkisel ürünler ile stres azaltılabilir. Sedef hastalığının tedavisi için doktorlar bir çok hastaya rahatlatıcı ve sakinleştirici ilaç verirler. Sedef hastalığının belirti göstermesine sebep olan stres ancak bu şekilde önlenebilir.

Sedef hastalığının belirti göstermesindeki nedenlerden biri de deri tahrişleridir. Deriyi tırnakla kaşımak, kese yaptırmak, cilde uygun olamayan krem sürmek vb cildi tahriş edebilecek etkenler sedef hastalığını tetikleyebilir.

sedef

Çok soğuk veya çok sıcak su ile duş almak sedef hastalığının belirti göstermesine neden olur. Özellikle aşırı sıcak su ile duş almaktan kaçınılmalıdır.

Sedef hastalarına güneşin etkisi büyüktür. Güneş, sedef hastalığının belirti göstermesine neden olur ve aynı zamanda tedavisine de yardımcı olur. Ancak güneş ışınlarının sedef hastalığına daha fazla zarar vermemesine dikkat edilmelidir. Çok aşırı sıcaklarda güneş ışınlarına direk olarak maruz kalmak sedef hastalığını tetiklerken, güneşin bazı günlerde ve bazı saatlerde ki ışınları sedef hastalığında tedavi amaçlı uygulanır.

Bazı ilaçların yan etkileri sedef hastalığını tetikleyebilir. Bu yüzden doktor ilaç önerdiğinde sedef hastası olduğunuzu belirtmeniz gerekir.

Bazı sabunlar ve cilt kremleri cildin pH dengesini bozabilir ve sedef hastalığının belirti göstermesine neden olabilir. Sedef hastalığı bulunan kişiler doktorun önerdiği dışında herhangi bir krem, losyon veya sabun kullanmamalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sedef hastalaları nelere dikkat etmeli? (2 Yorum)

  1. Ben kendimi bildim bileli sedef hastasiyim inanilmaz derecede tirnaklarim surekli kirilir ve asiri sitrese sebeb olur en cokta trnaklarimin kirilmasi ve derideki deformeler cok yipratiyor beni ekşinin iyi gelmedigininbilmiyordum burdan ogrendim suanda guzel anlatilmis 🤗

  2. tedavisi olmayan bir hastalığın tek tedavisi korumaktır bilmediğim bilgiler vardı teşekkür ederim


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740