Şeftalinin Vücut Sağlığına Katkıları

şeftalinin faydaları

Şeftalinin Vücut Sağlığına Katkıları

Sıcak bir yaz gününde bir tabak soğuk şeftalinin tadına doyum olmaz. Peki, ülkemizde haziran-ağustos ayları arasında en çok tüketilen meyvelerden biri olan şeftalinin vücut sağlığına katkılarını biliyor muydunuz?

Şeftalinin sağlığa yararları, antioksidan özelliğinden kilo kontrolüne, saymakla bitmez. İşte bazıları:

Kilo kontrolü: Şeftali tok tutuyor!

Ortalama büyüklükteki bir şeftali yaklaşık 68 kaloridir ve hiç yağ içermez. Tok tutma özelliği de vardır. Sağlıksız atıştırmalıklar yerine bir şeftali yemek, kilonuzu kontrol altında tutmanızı sağlar. Obezite kaynaklı kalp ve diyabet hastalıkları ile savaşmada en çok tavsiye edilen meyvelerden biridir.

Vitamin deposu: Gözlerinizi korur

Şeftalide 10 farklı vitamin vardır. Bunların en önemlisi ise sağlıklı gözler için şart olan, eksikliği kör eden A vitaminidir. Şeftali antioksidan özelliği taşıyan C vitamini açısından da zengindir. Daha az seviyelerde olsa da antioksidan özelliği olan E vitamini ile kan pıhtılaşmasını dengeleyen K vitaminlerini de içerir.

Mineral zengini: Tansiyonu dengeliyor

Büyük bir şeftali, 333 miligram potasyum içerir. Potasyum tansiyonu dengeler, böbrek taşlarını ve kemik erimesini engeller. Şeftali magnezyum, fosfor, çinko, bakır, manganez, demir ve kalsiyum minerallerini de içerir. Bu mineraller, alyuvar hücrelerinin, kemiklerin ve sinir sistemi sağlığının korunması için önem taşır.

Antioksidan

Tıbbi Gıdalar Dergisi’nde (Journal of Medicinal Food) 2009 yılında yayımlanan bir araştırma, şeftalinin hem kabuğunda hem kendisinde önemli antioksidanların bulunduğunu ortaya koydu. Bunlardan en önemlisi, vücudumuzun besinlerin yanı sıra çevresel faktörler nedeniyle biriktirdiği ve yaşlanmaya sebep olan serbest radikalleri engelleyen klorojenik asittir.

Lif deposu

Büyük boy bir şeftali 3 gram lif içerir. Lif, sindirim sisteminin çalışması için hayati önem taşır. Yetişkin bir kadının günde 25 gram, yetişkin bir erkeğin de 38 gram lif tüketmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Şeftalinin Vücut Sağlığına Katkıları (1 Yorum)

  1. Herşeyin fazlası zarar ne kadar faydalı olursa olsun çok fazla tüketildiğinde ilaç gibi nasıl yan etki yapıyor görün. Özellikle sindirim sistemi problemleri


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740