Şeker çocuklara zararlı mı?

Şeker çocuklara zararlı mı?

Çocuklar için mutluluk kaynağı olan şeker fazla tüketildiğinde çocuklarda bazı olumsuz etkilere yol açabiliyor. Bilindiği gibi şeker tüketen çocuklar mutlu oluyor. Şeker kişiye mutluluk verici özelliğe sahip. Ancak şeker, anlık olarak kandaki şeker seviyesini yükseltip, aniden düşmesine neden oluyor ve bu durum çocuklarda dikkat dağınıklığı gibi olumsuz etkilere neden olabiliyor.

Şeker ve şeker oranı yüksek gıdalar (çikolata vb.) çocuklara ödül niteliğinde verilmektedir. Ancak farkında olmadan çocuklara zarar verilmektedir. Şeker çocukları sadece kısa süreliğine mutlu eder.

Şeker ve şekerli gıdalar çocuklardan mümkün olabildiğince uzak tutulmalıdır. Ancak bu durum çocuklara hiçbir zaman şekerli gıda yedirilmeyeceği anlamına gelmez. Elbette şekerinde vücudumuzda yeri olması gerekir.

seker-yiyen-cocuk

Çocuklara şeker ve şekerli gıda verilirken aşırıya kaçmadan ve belirli aralıklar ile minimum miktarda yedirilmesi gerekir. Aksi halde şeker ve şekerli gıdalar çok fazla yedirildiğinde çocuklar üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olur.

Fazla şeker tüketmenin çocuklara zararları nelerdir?

Şeker çocuklarda hırçınlığa neden olabilir. Şeker ile mutlu olan çocuklar, sürekli şekerli gıdalar ile beslenmek isteyecek ve elde edemediği sürece hırçınlık başlayacaktır.

Şeker  çocuklarda tokluk hissi yaratarak ve iştahının kesilmesine neden olabilir.

seker-cocuk

Şeker çocukların enerji seviyesinin hızla yükselip ve daha sonra hızla düşmesine neden olmaktadır. Bu durum çocukların bağışıklık sistemini etkiler ve mikroplara karşı direnç düşüklüğü oluşarak hastalıklara yenik düşebilir.

Şeker çocuklarda sindirim sistemini olumsuz yönde etkiler. Sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olan şeker kabızlık problemi yapabilir.

Şekerin  çocuklar üzerindeki zararlı etkileri göz önünde bulundurularak çocuklara verilen şeker miktarı minimuma indirilmesi gerekir. Şeker çocuklar için ödül olmamalıdır. Şekerin bu zararları sadece çocuklarda geçerli değildir. Aynı şekilde yetişkinler de şeker konusunda dikkatli olmalı ve şeker tüketiminin minimum seviyeye çekilmesi gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740