Şeker Hastalığı Nedir?

ŞEKER HASTALIĞI (DİABETES MELLİTÜS)

 

Şeker hastalığı vücuttaki insülin hormonunun eksikliği ile oluşan ve hayat boyu devam eden bir hastalıktır. Şeker hastalığı tedavisi günümüzde mümkün değildir. Sadece vücuttaki şeker seviyesinin yükselmesini önlemek ve dengede tutmak için ilaç tedavisi uygulanır. İnsülin vücudumuzda pankreastan salgılanan bir hormondur. Pankreas yeterli seviyede insülin salgılamadığı zaman vücudumuzdaki besinler metabolizma tarafından kullanılamaz.

Pankreasta insülin üreten hücrelerin azalması yada yeterli insülin üretmemesi sonucunda şeker hastalığı ortaya çıkar. Yediğimiz besinler salgılanan insülinle birlikte glukoza dönüşür. Glukoz bağırsaklardan kana karışarak kandaki şeker seviyesini artırır. Daha sonra şeker hücrelere ulaşır. Bu sayede vücudumuzda gerekli döngü oluşmuş olur. Eğer vücudumuzda insülin üretimi zayıflarsa şeker kanda birikir ve çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Vücuda gerekli insülin salgılanmaması ve hücrelere glukoz (şeker) ulaşmaması vücudumuzdaki organlarda bozukluklar meydana gelir. Sinirler görevini yerine getiremez , gözler bozulur , kalp düzenli çalışmaz , böbrek fonksiyonları zayıflar , vücudumuzdaki yaralar çabuk iyileşmez ve bunun bir çok olumsuz etkileri vücudumuzda görülür.

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet daha çok çocukluk çağında başlayan  diyabettir. İnsülin kullanmayı gerektiren diyabettir. Tip 1 diyabetin sebebi bilinmemektedir. Pankreas hücrelerinin bozukluğuna bağlı vücutta insülin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Tip 1 diyabetin belirtileri: ağız kuruluğu , sürekli açlık hissi , kilo verme , yorgunluk , çok su içme isteği ve gözün bulanık görmesi gibi belirtiler gösterir.

Tip 2 diyabet:

Tip 2 diyabet erişkinlerde görülen ve insüline bağımlı olmayan diyabettir. Diyabet hastalarının % 80 den fazlasını oluşturur. Bu hastalık vücutta başladığından yıllar sonra farkedilir. Ortalama 40 yaşından sonra ortaya çıkar. Tip 2 diyabetin belirtileri tip 1 diyabete göre daha az etki göstermektedir. Tip 2 diyabetin genetik olduğu bilinse de, ailesinde şeker hastalığı bulunmayan kişilerde de görülebilir. Tip 2 diyabetin önlenmesi pek mümkün değildir ancak vücutta etkili olma dönemi geciktirilebilir. Ne kadar geç yaşta belirti göstermeye başlarsa vücuda daha az yan etkileri olur. Genetik olarak şeker hastalığına yatkın olan kişilerin düzenli beslenme ve spor yapma alışkanlığı kazanması gerekir. Tip 2 diyabetin erken ortaya çıkmasındaki en büyük etken fazla kilolardır. Fazla kilolu kişilerin genetik yatkınlığı varsa daha erken yaşta şeker hastalığına yakalanma riski vardır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740