Şeker Hastalığında Zayıflama

Şeker Hastalığında Zayıflama

“2. Tip diyabetin gelişmesi için fazla kilolu olmak büyük tehlike arz etmektedir. Diğer yandan bu durum hastaların lehine de olabilmektedir. Şöyle ki: Diyabet teşhisi konulan birçok kilolu hasta diğerlerine nazaran çok daha sağlıklı ve uzun yaşayabilmektedir.

“Buna karşın diyabet teşhisi tanımlandığı sırada zayıf olan hastalar şişmanlayarak aynı avantaja sahip olmaları mümkün görünmüyor, hatta sakıncalı bulunuyor. Dolayısıyla şişmanlamayı bir sağlık yöntemi olarak görmemek gerekiyor. Çünkü her iki haldeki hasta için konulan hastalık teşhisi farklı birer türe işaret etmekte.

Fazla kilolu olmak tip 2 diyabetin en büyük tetikçisidir. Vücuttaki yağ hücreleri glikozu parçalama vazifesine tesir ederek insülin üretir, fakat bazı kilosu normal olan insanlarda da diyabet ortaya çıkabilir.

“Elde edilen verilere bakıldığında, normal kiloda olan hastaların (kiloları dışında) metabolizmalarının çalışması obez olanlarınkinden pek de farklı görünmemekte.  İstatistikler göz önünde tutulduğunda ise zayıf hastaların ölüm oranları şişman olan hastalarınkine nazaran iki kat daha fazla tespit edilmiştir.

Su İçsem Yarıyor:

“Yaz aylarına girildiğinde herkesi saran bir telaş var şüphesiz: “Kilo vermek.” İnsanların bir kısmı başladıkları diyetin sonuç vermemesinden şikâyetçidir. Diyetisyen kontrolü dışında kilo vermeye çalışıp büyük uğraşlara rağmen kilo veremeyince “Su içsem yarıyor” gibi bahanelere sığınır veya metabolizmalarının yavaş çalıştığından, fazla kilolarını bu sebeple eritemediklerinden şikâyet ederler.

İşin aslına bakacak olursak düzenli doktor kontrolünden geçmemiş birçok kişi diyabet hastası olduklarından habersizdir; zayıflama  çabalarına mani olan en büyük etkenlerden biri diyabet, diğeri ise insülin direncidir.

Kilo verilirken önemli olan kandaki insülini dengede tutmaktır. İnsülin yüksekliğinde vücut alınan şekerli gıdaları depolayarak yağa dönüştürmeye başlar. İnsülin yükselirken ise  hücrelere yağ birikir ve bunun akabinde yağ yakımı azalır.

Diyabet diyetinde az kalori alıp ve çok harcanması gerekmektedir. Alınan besinlerin azaltılması ve egzersizlerin çoğaltılmasına endeksli bir program uygulanması zaruridir.

Diyabeti olanlar şekerli çok tuzlu ve yağlı yiyecekleri tüketmemeli şayet kilo vermek istiyorlarsa ayda 3-4 kilo verebilmek için doktorlarının vereceği kalori dengeleyici diyete uymak zorundalar. Zaten bu durum sadece diyabet hastalar için değil kilo vermek isteyen herkes için geçerlidir. Kilo vermenin bir tek yolu vardır: Az kalori almak ve çok kalori harcamak.

Diyabet bütün yaşam tarzını değiştiren bir hastalıktır ve dolayısıyla sadece zayıflamak için değil, sağlıklı bir şekilde gündelik yaşama devam edebilmek için de uygun bir diyet programı uygulanması gereklidir. Şayet diyete riayet edilmediği takdirde ciddi hayati risklerle karşılaşılması büyük bir olasılıktır. Hastalığın tedavisinde çeşitli ilaçlar ve insülin kullanılmakta, ilaçlar düzenli bir şekilde alınırken hasta normal yaşantısından daha ciddi sorumluluk almaktadır.

Bu Sorumlulukların Bazıları:

-Aşırı yeme alışkanlığından uzaklaşılmalı. (Çünkü aşırı yemek yeme kandaki şeker oranını yükseltir.)
-Bunun yerine azar azar yemeli ve öğünleri biraz arttırmalı. Aynı vakitlerde yemeyi alışkanlık haline getirmeli.
-Öğün atlanmamalı.
-Normal insanlardan daha fazla (günde iki litre civarı) su tüketmeli.
-Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durmalı.
-Kola ve diğer asitli içecekleri tüketmekten kaçınmalı.
-Alkollü içeceklerden tümüyle vazgeçmeli.
-Yağlı yiyecekleri sofrasına sokmamalı.
-Pastalar, börekler ve bilimum hamur işleri de unutulacaklar listesinde.
-Meyve sularından vazgeçip meyvenin kendisine yönelmeli.
-Çayı bırakmak değil de azaltmak doğru bir karar olacaktır.
-Ama sınırsız tüketilebilecek şeyler de var; bitki çayları, özellikle ıhlamur ve maden suyu.
-Ekmekte tercih kepekli yulaf ve çavdar ekmeği olmak zorunda.
-Pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tercih edilebilir.
-Izgara balık, tavuk ve dana eti yenilebilir, protein ihtiyacını gidermek için tercih edilmeli.

blank

Mutlaka Egzersiz Yapmalı:

Diyabetlilerin günde 1 saat tempolu yürüyüş yapmaları gerekiyor. Kalp hastaları dışındakiler bu süreyi gün içerisine yayarak 2 veya 3 katına çıkarabilirler. Tempolu bir şekilde yapılacak 1 saatlik sabah yürüyüşü öğleyin yaklaşık bir saatlik egzersiz ve akşam ise tempolu bir gezinti yapılabilir. Tempolu yürüyüş sayesinde insülin direnci de düşecektir. Aynı zamanda iyi kolesterol oranı yükselecek, kan damarlarındaki kan eriyecek ve böylece kan damarlarda rahatça dolaşabilecektir.

Aslında dikkatli ve düzenli bir şekilde, yaşam planını hastalığın seyrine göre uyarlayarak ve de farklı zevklere yönelerek yeni alışkanlıklar edinildiği takdirde hastalığın etkisini azaltmak çok güç değil. Yaşam kalitesinde azalma olsa da doktor kontrolünde yapılacak diyet ve egzersizler sayesinde sağlıklı bir yaşam mümkün.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Şeker Hastalığında Zayıflama (1 Yorum)

  1. şeker hastası olan annemi ilaçlar çok zayıflattı insülini alınca midesi bulanıyor bir şey yiyemiyor bu şekilde zayıflamaya başladı.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740