Selülit Nedir? Neden Oluşur?

Selülit nedir?

Selülit çoğunlukla bayanlarda, diz ile bel arasında kalan kısımda rastlanır. Portakal kabuğu görünümde bir cilt altı sorunudur. Selülit probleminin fazla kilo ile alakası bulunmamaktadır. Çok zayıf kişilerde bile selülite rastlanabilir. Selülit cilt altındaki kolajen liflerin yağ tabakası ile oluşturduğu görüntü bozukluğudur. Selülit kişide kötü görünümden başka herhangi bir rahatsızlık vermez.

Selülit çocuklarda ve erkeklerde de olabilir. Erkeklerde oluşan selülitler belirgin değildir. Sadece sıkınca belli olur. Bebeklerde ise durum aynıdır. Bebeklerin bacağını sıkınca selülit görünümü varsa büyüdüğünde selülit probleminin ile karşı karşıya kalması muhtemeldir.

Selülit oluşmasını nedenleri

Selülit oluşmasının nedenleri arasında ilk sırada genetik yapı vardır. Aşırı kilo kişilerde selülit olmamasının nedeni genetik yapıdır. Düşük kilolu kişilerde selülit oluşmasının nedeni de genetik yapıdır. Ailede selülit problemi olan varsa çocuklarda da  oluşabilir.

Selülit oluşmasının nedenlerinden biri de dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Aşırı beslenme, zararlı yiyecek ve içecekler, vitamin eksikliği, sebze ve meyve tüketiminin olmaması veya az olması, sigara, alkol ve aşırı kahve tüketimi selülit oluşumunun nedenleri arasındadır. Vücutta çok fazla toksik madde yer alması yağ oluşumuna neden olur. Vücudun yağlanması ile selülitler daha belirgin hale gelir. Çünkü selülitin oluşmasına neden olan yağdır.

Selülit tedavisi ve selülit oluşmasını engellemek

Selülit oluştuktan sonra selüliti gidermek oldukça zordur. Selülit için sürülen kremler çok fazla işe yaramaz. Selülitin giderilmesi için en sağlıklı yöntem egzersizlerdir. Selülitin oluştuğu bölgedeki kasların çalışmasını sağlayacak egzersizlerin yapılması halinde bölgedeki yağlar vücut tarafından yakılarak selülit görünümü giderek azalır. Yağların daha hızlı yakılması için egzersiz ile birlikte spor yapılabilir. Bol su içmek selülitin azalması için önemlidir. Bol su içmek vücuttan toksinleri atar, yağlanmayı azaltır ve selülit oluşumunu engeller. Ayrıca cildin daha sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlar. Selülit tedavisi için yağ aldırmak doğru bir yöntem değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740