Servikal Yetmezlik (Rahim Ağzı Yetmezliği) Nedir?

Servikal Yetmezlik (Rahim Ağzı Yetmezliği) Nedir?

 

Servikal yetmezlik, rahim ağzı yetmezliği ya da rahim kısalığı olarak bilinmektedir. Rahmin en alt ve vajinaya en yakın olan kısmına serviks denir.

Serviks doğumun başlaması ile genişler ve açılmaya başlar. Serviksin açılması ile de doğum gerçekleşir. Ancak bazı anne adaylarında serviks yani rahim ağzı gebeliği taşıyamaz ve gebeliğin ilk haftalarında açılmaya ya da genişlemeye başlar.

Tıbbi müdahale yapılmaması durumunda da gebelik düşükle sonuçlanabilir. Bu duruma servikal yetmezliği denmektedir.

 

Servikal Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

Servikal yetmezliği tanısı genel olarak tıbbi cihazlar yardımı ile doktor tarafından konulmaktadır. Ancak bazı durumlarda anne adayında belirtiler görülebilir. Servikal yetmezliği bazen ilk gebeliklerde ortaya çıkmaz. Ancak ikinci ve sonraki gebeliklerde daha kolay tespit edilir.

Hatta bazen servikal yetmezliği nedeni ile olan düşüklerin bu nedenden dolayı olduğu tespit edilemeyebilir. Bunun tespiti için hekim tarafından rahim ağzının tıbbi müdahale ile ölçülmesi gerekir. Servikal yetmezliği belirtileri çok fazla değildir.

Bazı anne adaylarında aşırı kanama olması ya da karnın alt kısımlarında ağrı ve baskı hissedilmesi servikal yetmezliği belirtileri arasında olabilir.

 

Servikal Yetmezliği Nasıl Tedavi Edilebilir?

 

Servikal yetmezliği doktor tarafından tıbbi muayene ile tespit edildiğinde rahim ağzı ölçümleri yapılır. Sonrasında da gebeliğin düşük ya da erken doğum ile sonuçlanmaması için bir takım tıbbi müdahaleler yapılır.

Servikal yetmezlik sorununda rahim ağzı dikilir. Rahim ağzı dikilmesi büyük bir cerrahi müdahale değildir. Ancak yine de bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu durumların önüne geçilmesi içinde gebenin takibi önceki aşamalara göre daha sık yapılmaktadır.

Rahim ağzı dikildikten sonra herhangi bir aksi durum olmadıkça aynı gün anne adayı normal yaşamına dönebilir. Ancak sürekli istirahat etmesi gerekir. Rahim ağzı dikilme işlemi de kesinlikle gebeliğin ilk başlarında yapılmaz.

Gebeliğin 14 ya da 15. Haftasında yapılması daha uygun görülür. Rahim ağzına atılan dikişler de yine gebeliğin sonuna kadar alınmaz. Doğumdan kısa bir süre önce hekim tarafından dikişler alınır. Servikal yetmezlik olan kadınlarda genel olarak sezeryan doğum uygun görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740