Ses Kısıklığı Nedenleri

Ses kısıklığının nedenleri

 

Ses kısıklığı , enfeksiyon veya tahriş olmuş boğazlardan sesin azalması , hiç çıkmaması veya titreşimli ve kalın çıkmasıdır. Genellikle boğazların yüksek sesle konuşmaktan tahriş olması sonucu oluşur. Ya da öksürük ve gribal enfeksiyonların neden olduğu bakteriler ve virüsler nedeniyle oluşur. Allerjik reaksiyonlar , sigara kullanımı , psikolojik problemler , gırtlak iltihabı ve reflü hastalığı ses kısıklığı sebeplerindendir.

Ses kısıklığı tedavisi

Ses kısıklığı tedavisi için sürekli olarak boğazı nemli ve sıcak tutulmalıdır. Antiseptik pastiller kullanılabilir. Kişide reflü varsa reflü hastalığının tedavisi yapılmalıdır. Boğazı yumuşatan sıcak içecekler tüketilmelidir. Ihlamur çayı üst solunum rahatlatıcı olarak ve yumuşatıcı özelliği sayesinde ses kısıklığı için doğal tedavi yöntemlerdendir.

Ses kısıklığı sürekli olarak tekrarlıyorsa bazı önlemler alabilirsiniz. Sigara, alkol ve kahve kullanımı azaltılmalıdır. Soğuk içecekler tercih edilmemelidir , çünkü soğuk içecekler boğazları enfeksiyona hazır hale getirir. Yüksek sesle konuşmaktan ve sürekli konuşmaktan kaçınılmalıdır. Çok fazla bağırmak ses tellerini tahrip edeceğinden ses kısıklığı oluşturur. Boğazlar sürekli nemli ve sıcak tutulmalıdır. Bitki çayı kullanımı boğazları yumuşatır ve koruyabilirsiniz. Tozlu alanlardan uzak durun. Kimyasallara maruz kalmamaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740