Sezaryen Doğum Nasıl ve Neden Yapılır?

Sezaryen doğum nedir?

Sezaryen doğum, doktorlar tarafından normal doğumun riskli görüldüğü durumlarda yapılır. Sezaryen doğum yapılacak tarih önceden belirlenebilir. Sezaryen yöntemi ile doğum yapacak kişi hastane hemşireleri tarafından önceden hazırlanır. Sezaryen doğum anestezi yani uyuşturma işleminden sonra gerçekleşir. Sezaryen işleminden önce hasta tamamen bayıltılabilir veya bel altı uyuşturularak yapılabilir. Doktorlar tamamen bayılmayı bazı hastalarda riskli görebilir; bu nedenle günümüzde en fazla bel altı uyuşturularak yani epidural anestezi uygulanarak sezaryen doğum gerçekleştirilir.

Epidural anestezi nedir?

Epidural anestezi, günümüzde sezaryen doğum öncesinde en fazla uygulanan yöntemdir. Hasta epidural anestezi sırasında yan yatırılır. Bel bölgesine yapılacak bir iğne ile ayaklarda karıncalanma ve uyuşma başlar. Tamamen  uyuştuktan sonra sezaryen yöntemi ile doğum işlemine başlanır. Epidural işlemi esnasında sezaryen olan kişi hiçbir acı hissetmez. Aynı zamanda epidural anestezi bebeğe geçmez ve zarar vermez. Epidural anestezinin tek olumsuz yönü doğumdan sonra 1 hafta baş ağrısı yapmasıdır. Doğumdan sonra anestezik maddenin vücuttan daha kısa sürede atılması için bol su içilmelidir.

Sezeryanla doğum neden yapılır?

Sezaryen doğum normal doğumun mümkün olmadığı ve riskli görüldüğü durumlarda yapılır. Sezaryen kişinin isteğine bağlı olarak ta yapılabilir. Ağrı ve acıya dayanıksız olan kişiler sezaryen ile doğum yapabilir.

Sezaryen doğum hangi durumlarda yapılır?

  • Bebek kilo bakımından fazla olduğu durumlarda
  • İkiz gebelikte
  • Bebeğin acil olarak doğmasını gerektiren durumlarda
  • Bayanlarda çatının dar olması halinde
  • Anne adayının vajinasında bulunan siğil ve herhangi bir enfeksiyonların bebeğe bulaşmasını önlemek için
  • Anne adayının ruhsal bozuklukları olması halinde
  • Anne adayının doğum korkusu olması durumunda
  • Bebeğin doğum yapılacak şekli almaması durumunda

Sezaryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Sezaryen sonrasında yaranın iyileşmesi için ilk 24 saat hastane gözetimi altında tutulur. Sezaryen yöntemi ile doğum yapan annelerin evde bir kaç gün istirahat halinde bulunmaları gerekir. Oturduğu yerden ani bir şekilde ayağa kalkmamalıdır. Şiddetli baş dönmesi oluşabilir ve bayılma riski vardır.

Sezaryen doğum yapan kişiler yaranın tam olarak iyileşmesi için 1 ay geçmelidir. Bu 1 ay içinde ağır kaldırmak, fazla yorulmak, koşmak ve ağır sporlar yapmak yara olan bölgenin ağrımasına neden olabilir.

Sezaryen doğum sonrası banyo yapılırken sezaryen yarasının olduğu bölge su geçirmez bant ile kapatılmalıdır. Yaranın suyla temas etmesi halinde enfeksiyon oluşabilir.

Sezaryen doğum sonrasında gün içinde hasta yürütülmelidir. Yürümek kan dolaşımını rahatlatır ve yara olan bölgenin daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Sezaryen doğum sonrası oluşabilecek vajinal kanamalar için hijyenik ped kullanılmalıdır.

Sezaryen doğum sonrasında oluşabilecek ağrının hafifletilmesi için doktor tarafından verilen ilaçların haricinde kesinlikle başka bir ilaç kullanılmamalıdır.

Sezaryen doğum sonrası normal doğum yapılabilir mi?

Sezaryen doğum sonrası normal doğum yapılabilir. Normal doğum riski olan kişiler yine sezaryen yöntemi ile doğum yapmaları gerekir. Daha önce bir kaç defa sezaryen ile doğum yapan annelerin yine sezaryen ile doğum yaptırılır. Sadece 1 defa sezaryen olan kişiler sonraki doğumlarda normal doğuma engel bir durum yoksa vajinal doğum yapabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740