Shea (Karite) Yağı

Shea yağı nedir?

Shea yağı, shea ağacının meyvelerinden elde edilen bir yağdır. İçeriği omega 6,  omega 9 ve E vitamini açısından zengindir. Zengin içeriği sayesinde cilt sorunları ve cildi güzelleştirici olarak kullanılabilir.

Shea ağacının ülkemizde bilinen ismi karite ağacıdır. Karite ağacı çoğunlukla Afrika kıtasında yetişmektedir. Ortalama ceviz büyüklüğündeki meyvelerinden kurutularak yağ elde edilir. Elde edilen yağın cildi yumuşatıcı ve besleyici özelliği bulunmaktadır.

Shea yağının faydaları nelerdir?

Saç dökülmesi: shea yağının içerisindeki omega yağ asitleri ve E vitamini sayesinde saçları besler ve dökülmelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Saç köklerini ve saç derisini yumuşatarak daha sağlıklı bir deri oluşumunu sağlar. Ayrıca saç diplerinde kepek oluşumunu engeller.

Zararlı güneş ışınları: shea yağı cildin üzerinde koruyucu tabaka oluşturarak cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. İçeriğindeki omega yağ asitleri ve E vitamini sayesinde cildi besleyerek daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.

Kırışıklık: shea yağı cildi besleyerek ve yumuşatarak kırışıklık oluşmasını önler. Oluşan kırışıklıklara sürüldüğünde azalma sağlar. Cildin yağ ve nem dengesini sağlayarak soğuktan çatlamalara karşı korur.

Anti-aging: shea yağı anti-aging özelliği sayesinde ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cildin daha canlı ve daha sağlıklı olmasını sağlar.

Egzama: shea yağı deri üzerinde oluşan egzama problemini daha hızlı iyileşmesini sağlar. Egzama olan bölgeye sabah ve akşam günde iki defa sürüldüğünde tedavi süresini kısaltır. Egzamadan dolayı tahriş olan cilt dokularını yeniler.

Alerji ve kaşıntı: shea yağı yumuşatıcı ve nemlendirici etkisi sayesinde ciltteki kurulukları ve kaşınmaları önler. Alerji den dolayı ciltteki kızarıklıkların onarılmasını sağlar. Ciltteki zarar görmüş olan dokuları onarır.

Böcek ısırması: shea yağı içeriğindeki yağ asitleri ve vitaminler sayesinde cildin rahatlamasını sağlar. Böcek ısırıklarında cilde sürüldüğünde kaşınmaları ve kızarıklığı önler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740