Sibirya Ginsengi (Siberian Ginseng) Faydaları

Sibirya ginsengi nedir?

Sibirya ginsengi kışın yaprak döken, çalı görünümlü ağaçlardır. Orta Asya ülkelerinde uzun yıllardır bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini yükseltmek için kullanılmaktadır. Sibirya ginsengi ağacının faydalı olan kısımları kökleridir. Olgunlaşan kökler topraktan çıkarılır, temizlenir ve kurutulur. Kurutulduktan sonra toz haline getirilerek kapsül içine konur veya başka bir yöntem ile kullanıma sunulur. Sibirya ginsenginin köklerinde bulunan maddeler kullanan kişiye dinçlik ve enerji verir.

Sibirya ginsenginin faydaları

Yorgunluk: Sibirya ginsenginin köklerinde eleutherosid isimli maddelerden bulunmaktadır. Bu maddeler vücudun enerji üretimini destekleyerek  vücutta enerji üretimini arttırır. Özellikle orta ve ileri yaşlarda yorgunluk ve halsizlik için kullanılması önerilmektedir.

Güçlü hafıza: Sibirya ginsengi beyin damarlarını açarak beyine daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur. Daha fazla oksijen alan beyin, çalışma fonksiyonlarını arttırır. Unutkanlık azalır ve hafıza güçlenir.

Bağışıklık: Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara karşı direnç sağlar. Vücudun bakteri ve virüs kökenli hastalıklara yenik düşmesini önler. Vücudun doğal savunma sistemini güçlendiren Sibirya ginsengi, özellikle hastalıklara yakalanma riski yüksek olan kişilerde önerilmektedir. İleri yaşlardaki kronik hastalıklara sahip olan kişilerde kullanılması fayda sağlar.

Kalp ve damar sağlığı: Sibirya ginsenginin köklerinde bulunan maddeler sayesinde kalp çalışmasını düzenler ve damarları daha dayanıklı hale getirir.

Kuvveti artırır: Sibirya ginsenginin kökleri, vücudun enerji seviyesini arttırarak kasların daha güçlü olmasını sağlar. Dayanıklılığı ve gücü artması ile sporcuların tercih ettiği bitkisel gıda takviyelerinden biridir. Sibirya ginsenginin kökleri vücuttaki kılcal damarların açılmasını sağlar ve kas hücrelerinde daha fazla oksijen dağılımı gerçekleşir. Bu sayede kas yapısı daha sağlam ve dayanıklı olur.

Cinsel güç arttırıcı: Sibirya ginsengi kalp kaslarını güçlendirerek ve vücuda enerji vererek daha iyi bir cinsel performans sağlar. Sibirya ginsengi kullanan kişilerin erektil disfonksiyon denilen iktidarsızlık problemine iyi geldiği tespit edilmiştir.

Sibirya ginsengini kimler kullanmalıdır?

Sibirya ginsenginin vücuda olan  faydaları bakımından tüm kişiler tarafından kullanılabilir. Çocuklarda kullanımı çok fazla önerilmez. Sibirya ginsengi çoğunlukla 40 yaşından sonra kullanılması önerilir. Sibirya ginsenginin faydaları 40 yaşını aşmış kişiler için daha uygundur. Kendinizi oldukça sağlıklı ve dinç hissediyorsanız Sibirya ginsengine çok fazla ihtiyacınız yok demektir. Ancak ileri yaşlarda belirti gösteren kalp hastalıkları, cinsel performans problemleri, yorgunluk ve hastalıkların daha ağır seyretmesi ile Sibirya ginsenginin faydalarından yararlanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740