Sidefer damla nedir? Ne için kullanılır?

Sidefer damla nedir?

Sidefer damla bebek ve çocuklarda demir eksikliğinin giderilmesi için kullanılır. Bebeklerde son derece önemli olan demir minerali kan yapımının sağlanmasında etkili olmaktadır. Anne sütünde yeterli miktarda demir minerali bulunmadığında, bebekte demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşma riski artar. Bu durum bebeğin gelişimi başta olmak üzere bağışıklık sisteminide etkiler. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin tamamına yakınına demir minerali takviyesi yapılmaktadır.

Sidefer 1 ml damla içeriğinde 7 mg demir minerali bulunmaktadır. 7 mg demir demir bebek ve çocuklarda günlük ihtiyacın yarısını karşılayabilir.

Sidefer damla hazırlanışı

Kutu içerisinde bulunan toz halindeki stiki cam şişenin içerisine boşaltın. Damlalıklı kapağını kapatın ve çalkalayın. Sonrasında ise buzdolabının alt kısmında (dondurucuda değil) saklayın. Her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın.

Sidefer damla kullanım şekli

Sidefer damla prospektüsünde 4-10 yaş arası çocuklar için uygundur ibaresi mevcuttur. Ancak doktorlar tarafından daha küçük bebeklere önerilmektedir. Doktorunuz tarafından herhangi bir kullanım önerisi belirtilmedi ise 4 yaş üstü çocuklarda  sabah ve akşam 10 damla yemeklerden uzak bir saatte direk ağız içine damlatarak ya da bir miktar suyun içine damlatarak verilebilir.

Bebeklerde demir mineralinin önemi

Demir minerali bebeklerde kan yapımının sağlanması için önemlidir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebeklerden yeterince demir mineralinin vücuda alınmamasından dolayı demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşabilir. Bu durum bebeğin gelişimini ve bağışıklık sistemini zayıflatır.

C vitamini demir mineralinin vücuda emilmesini kolaylaştırmaktadır. Emziren annelerin c vitamini alımını arttırması bebekte demir eksikliğinden dolayı kansızlık oluşma riskini azaltır.

Demir eksikliğinde bebeklerde huysuzluk, saç dökülmesi, sık hasta olma, yüzde yaraların oluşması, solgun cilt ve huzursuzluk gibi belirtiler gösterebilir.

Demir fazlalığında ise iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı ve kusma gibi belirtiler görülebilir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sidefer damla nedir? Ne için kullanılır? (3 Yorum)

  1. Gıda takviyesi olarak onay aldığı için 4-10 yaş arası yazılması gerekir, ancak bebeklerde kullanılabiliyor, doktorlar bebeklere reçete ediyor.

  2. Merhaba bize de doktorumuz sidefer damla verdi kizim 5. ayini bitirdi sadece anne sutuyle besleniyor kullanıp kullanmamak konusunda tereddutluyum bilgi verirseniz cok sevinirim.

  3. Merhaba doktorumuz bize de sidefer damlayi verdi kizim 5.ayin bitirdi fakat icerigi okudugumda bir suru seyler var gida takviyesi yaziyor kizim icin uygunmu bilemedim aldim ama henuz kullanmadim yardimci olursaniz cok sevinirim kizim sadece anne sutuyle besleniyor. Cok tesekkur ederim.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740