Sigara ağızlıkları faydalı mı, zaralı mı?

Sigara filtre ağızlığı

Sigara ağızlığı sigaranın vücuda vermiş olduğu zararlı etkileri azaltmak için kullanılır. Piyasada çok fazla çeşitleri olan sigara filtreleri ile bir kaç adet sigara içildiği söylenmektedir.

Sigara filtreleri sigaranın içeriğinde bulunan katran, zifir ve karbonmonoksit gibi insan vücudu açısından zararlı olan maddelerin vücuda alımını azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Nikotin bağımlılığı nedir?

Tütün içerisinde bulunan nikotin isimli madde insan vücudunda bağımlılık yapabilmekte ve yoksunluğunda ciddi derecede sinirlilik, hırçınlık ve davranış bozukluğu yapabilmektedir. Sigara, pipo ve nargile ile birlikte nikotin vücuda alınır. Gevşetici ve rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden sigara bir çok tiryaki tarafından keyifle kullanılır.

Nikotinin bu özelliği kişiyi bağımlı yapmakta ve kolay kolay uzaklaşmasına müsaade etmemektedir.

Sigaranın kendi filtresi sigara içerisindeki zararlı maddeleri az da olsa süzmektedir. Birde bununla birlikte extradan ağızlık filtre kullanımı sigaranın zararlarını yarı yarıya azaltmaktadır.

Sigara filtreleri nasıl kullanılmalıdır?

sigara ağızlığı zararlımı

Sigara filtreleri bazıları tek içimlik, bazıları ise bir kaç içimlik olabilmektedir. Tek içimlik sigara filtresi ile bir kaç sigara içmek sigaranın içeriğindeki zararlı maddeleri süzmeyebilir. Ayrıca filtrede biriken katran ve zifir gibi maddelerin daha zararlı bir şekilde vücuda alınmasına neden olabilir.

Tek kullanımlık olmayan sigara filtreleri ile ambalajın üzerinde belirtildiği adet kadar sigara içilmelidir. Belirtilen miktardan daha fazla sigara içmek, sigaranın zararlı etkilerini süzmemesinin yanısıra sağlık için daha zararlı olabilir.

Extra sigara filtresi kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer husus, sigara kullanımını artırmamaktır. Vücudun günlük alıştığı miktarda nikotin almaması halinde sigara isteği artabilir. Sigara filtreleri katran ve zifir gibi maddeler ile birlikte bağımlılık yapan madde olan nikotini de süzmektedir. Bu durum daha fazla sigara isteğine neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740