Sigaranın astım hastalarına etkileri

sigaranın astım hastalarına etkileri

SİGARA VE ASTIM

Sigara Kullanan Annelerin Çocukları Astıma Daha Yatkın
Astım solunum yollarında aşırı duyarlılık göstererek ve aynı zamanda bronşlarda daralmayla birlikte çıkan, sonuç itibariyle nefes almayı zorlaştıran bir hastalıktır. Astım hastalığının ortaya çıkmasında, çevresel faktörlerle beraber genetik faktörlerin de önemi büyük yer edinmektedir. Sigara içimi ve sigara dumanına maruz kalma astım hastalığı bulunan hastalarda tetikleyici bir unsur olmakla beraber özellikle çocuklarda belirgin bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ebeveynlerin sigara içimi son derece önemli dikkat edilmesi gereken konuların başından gelmektedir.

Sigara içimi astımlı çocukların tedavisindeki kontrolü zorlaştırmakta ve aynı zamanda tedavinin etkisini azaltmaktadır. Ebeveynlerin sigaranın zararları hakkında önemli bir birikime sahip olmalı ve bu yolda çocuklarını ve çevresini bu yönde bilinçlendirmelidir.

Sigaranın Akciğer Üzerine Etkisi

Sigaranın akciğer üzerindeki etkisi astımın kontrolünü son derece zorlaştırmaktadır. Bronş içinde silia adı verilen mikroskobik tüycükler yardımıyla hareket ederek, akciğerin irritan maddelerinde dışarı atılmasını sağlar. Sigara dumanı silia adı verilen tüycüklere zarar vererek hareketlerini engeller. Sigara dumanı, küçük hava yolları denilen, en uç hava yollarında hasar etkisine yol açar. İrritanlara karşı hassas olan astımlı bir hastanın akciğeri, sigara kullanması halinde zararlara daha da açık hale gelir ve bunun sonucunda daha sık ataklar meydana gelir ve hastaneye yatışta artış ve daha sık akciğer enfeksiyonları gözlenmeye başlanmıştır.

Astım Hastalığından kurtulma yolları

Sigara kullanan astım hastaları, sigarayı biran önce bırakmaları gerekmektedir. Ailede astımlı bir çocuk varsa odasında ve ev içinde sigara içimine kesinlikle izin verilmemelidir. Bu astım önlem yollarında önlem almanın başında yer almaktadır. Ayrıca sadece sigara kullanımı değil sigara benzeri nargile, puro, pipo gibi tütün ürünlerinin solumaları da benzer etkiye sahiptir ve hiçbiri masum değildir. Sigara kullanımını bırakmak kadar, dumanına maruziyeti sonlandırmak da son derece önemlidir. Ülkemizde, kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklı olmakla beraber bu konuda kuralların uygulanmasında hassasiyet göstermek önemli ve gereklidir. Ayrıca sigarayı bırakmak konusunda bir doktordan yardım alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740