Siğil Nasıl Oluşur? Siğil Tedavisi

sigil-tedavisi

SİĞİL NEDEN OLUR?

HPV virüsünün açık yara ve kesiklerden içeri girerek, bağışıklık sisteminin zayıflığından faydalanarak oluşur. Görünümleri pembe, gri renklerde, yuvarlak ve dışarı doğru çıkıntılara benzer. Ciltte pürüzlü ve sert yapılarda oluşurlar. Genellikle el içi ve dışında, ayaklarda görülür.

Siğil Kimlerde Oluşur?

Bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda görülebilir. Alerjik bünyelerde siğil oluşumu fazladır. Cinsel temasla hem oluşabilir hem de eşlerden birbirine bulaşabilir. Ciltte fazla yara ve kesiği olan insanlarda genellikle çok düşen çocuklarda oluşur. Havuz, banyo, kaplıca gibi ortak kullanım alanlarında bulunan kişilere rahatlıkla bulaşır. Cilt tıraşı sonrası oluşabilir. Tırnak etlerini ve tırnakları yiyen kişilerde siğil görülebilir. Kansızlık, yorgunluk ve en önemlisi stres sebebiyle siğil oluşumu gözlemlenmiştir.

Siğiller Kanser Yapar mı?

Genellikle iyi huylu olduğu bilinen siğillerin, genital bölgede çıkanların bazıları kansere dönüşebilir. Rahim ağzı kanserine sebep olan virüs aynı zamanda siğile de neden olan HPV virüsüdür. Cinsel yolla kişiden kişiye bulaşır. Pap smear testi yapılarak bu durum sürekli kontrol edilmelidir.

Siğillerin Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavilerde siğillerin yok edilmesine odaklanılır. HPV virüsü yok edilemeyecektir. İçeriğin salisik asit bulunan etkili ilaçlar kullanılabilir. Koter ile yakma uygulanabilir. Son dönemlerde lazer ile yok etme ve dondurma gibi tedavilerde uygulanmaktadır. Yok, olan siğiller aynı yerlerinde tekrar oluşmayacağı kesin değildir. Bu durumun önüne geçmek için kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirme yoluna gidilir. Hızla yayılan siğillerin, doktor gözetimi altında tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu olumsuzluğun giderilmesi sağlık için önemli olduğu kadar estetik açıdan da önemlidir. Genital bölge siğilleri hamile olunmadan  tedavi edilmezse, hamile olunduğunda da doğum sırası aniden bebeğe bulaşabilir. Doğumda HPV virüsünü kapan bebek için çok zorlu bir sürece girilmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740