Sığla Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

Sığla ağacı (Akgünlük)

Sığla ağacı , ülkemizde günlük ağacı olarak ta bilinir. Ülkemizde batı Akdeniz bölgesinde yetişen ve yaklaşık ömürleri 300 yıl olan ağaçlardır. Sığla ağacının gövdesi uygun bir şekilde açılarak, açılan bu bölgelerden yağ elde edilir. Koyu kıvamlı ve tahin görünümlü bir yağdır. Sığla ağacı yağının insan sağlığı açısından olumlu etkileri görülmüş ve kullanılmaya başlanmıştır.

Sığla yağı parfüm şirketleri tarafından kullanılarak parfümün daha kalıcı olmasını sağlar. Cilt sağlığı için kullanılan ve cildi yumuşatıcı etkisi bulunan bir yağdır.

Sığla ağacı yağının faydaları

Sığla ağacı yağı haricen cilde sürülebilir ve içilebilir.

Sığla ağacı yağı içildiğinde mide rahatsızlıklarını hafifletir. Midede yanma ve ağrı oluşumunu azaltır. Günde 1 çay kaşığı sığla yağı sabahları aç karnına içilmelidir.

Sığla ağacı yağı romatizmal ağrılar için sürülebilir ve içilebilir. Ağrının olduğu bölgeye bir miktar sığla yağı masaj yaparak sürülebilir. Dahilen kullanımda ise ağrı oluştuğu anda günde 2 çay kaşığı sığla yağı içilmesi halinde ağrıların hafiflemesini sağlar.

Sığla ağacı vücut direncini artırır. Yorgunluk ve halsizlik için sığla yağı içilebilir. Ayrıca vücudun mikroplardan temizlenmesi için sığla yağı kullanılabilir.

Sığla ağacı yağı akciğerleri yumuşatarak balgam sökmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda sığla yağı göğüs yumuşatıcı olarak sürülebilir.

Sığla ağacı yağı ağızdaki bakterilerin azalmasını sağlar. Ağızdaki bakterilerin sayısını azaltarak diş çürükleri ve ağız yaralarını önler. Sığla ağacı yağı ile ağızdaki bakterilerin azalması halinde ağız kokusu ortadan kalkar.

Sığla ağacı yağı, adet söktürücü özelliğe sahiptir. Rahim kasılmalarını önler ve adet ağrılarını azaltır. Adet dönemindeki bayanlar günlük bir tatlı kaşığı sığla yağı tüketebilir.

Sığla ağacı yağı, cilde sürüldüğünde yumuşatıcı, nemlendirici ve besleyici özelliğe sahiptir. Tahriş olmuş ciltlerin onarımını yapar. Cildi zararlı etkenlerden temizleyerek ciltte enfeksiyon oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Hamilelik dolayısıyla oluşan çatlakların giderilmesinde ve oluşmasının engellenmesinde sürülebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740