Sinameki’nin Faydaları

Sinameki

 

 

Latince adı Cassia Angustifolia dır. Kurak topraklarda ve dağlarda bulunan 100 cm uzunluğa çıkabilen, sarı çiçekli çalı görünümlü yabani küçük ağaçlardır. Meyvesi ve yapraklarından faydalanılır. Hindistan ve İskenderiye sinamekisi olarak iki çeşittir. Hindistan sinamekisi haziran ve aralıkta toplanır , İskenderiye sinamekisi eylül ve mart ayında toplanır. Toplandıktan sonra kurutulmaya bırakılır. Kurutulmuş sinamekiler kaynatılarak ya da toz haline getirilerek tüketilir. Ülkemizde genellikle Hindistan sinamekisi bulunur.

 

Sinameki çayı kullanıldığında kalın bağırsağın su emilimini engeller. Bu durum dışkının yumuşamasına ve ishal sendromuna neden olur. Etkisi 5-6 saat sonra başlar. Ne kadar fazla kullanılırsa o kadar çabuk etki eder. Tabi ne kadar fazla kullanılırsa o kadar sancı yapar. Hamile bayanların kullanımı önerilmez.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Okaliptüs'ün Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizde astım, balgam sökücü ve Okaliptüs hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın