Sınav kaygısı ile nasıl başa çıkılır?

SINAV KAYGISINI YENMENİN YOLLARI

Hemen hemen birçok ailenin içinde sınav sürecini yaşayan bireyler görürüz. Bu süreci daha çok genç kesim ile birlikte ileri yaştaki bireyler de yaşayabilmektedir. Yaşanan süreci bazıları rahat bir şekilde atlatırken bazıları da bu süreci sıkıntılı bir şekilde geçirmektedir. Sıkıntılı geçiren kişilerde sınav kaygısı yer almaktadır.

 Sınav kaygısı, önceden edinilen bilginin, sınav anında etkili bir şekilde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine neden olan yoğun kaygıya denir. Aslında sınav kaygısı, yeterli düzeyde olduğunda fayda sağlayabilecek bir duygudur. Bu nedenle bu duygunun dengede tutulması bireylerce sağlanmalıdır.

Sınav kaygısıyla başa çıkma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir;

-Sınava yeteri düzeyde hazırlanmak atılacak ilk adımdır. Böylelikle kişi karşılaşacağı soruları afallamadan cevaplayabilir.

-Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Yorgun bir çalışma zaman ve verim açısından ekonomik değildir.

-Dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. Egzersizlerle bedensel rahatlama sağlanmalıdır. Gevşeme hareketleri yapılmalıdır.

-Zihinsel açıdan pozitif düşünülmeye çalışılmalıdır. Olumsuz düşüncelerden kurtulunmalıdır.

-Temiz hava alınıp, nefes egzersizleri yapılmalıdır.

-Olumsuzluğa yol açan kişilerle konuşulmaktan kaçınılmalıdır.

-Yukarıdaki yöntemler işe yaramadığı ve yüksek kaygının yaşanmaya devam ettiği durumlarda mutlaka psikolojik yardım için uzman desteği alınmalıdır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ciltteki lekeler nasıl yok edilir? başlıklı makalemizde cilt lekeleri çözümü, lekeler için öneriler ve vücuttaki lekeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın