Sindirim sistemi hastalıklarından korunmak

sindirim-sistemi

Sindirim sistemi hastalıkları

Sindirim sistemi hastalıklarını iki grupta ayırabiliriz. Birincisi beslenme şekline bağlı olarak gelişen geçici sindirim sistemi hastalıklarıdır. Bunlar gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemleridir. Bu problemler birçok zaman kişinin beslenmesinden kaynaklanır.

Sindirim sistemi problemlerinden ikincisi ise bakteri ve virüs kaynaklı olan kronik veya kronik olmayan hastalıklardır.

Hepatit B, virüslerin neden olduğu ve ülkemizde sıklıkla görülen bir karaciğer hastalığıdır. Hepatit B ülkemizde batı kesimlerde daha az görülürken, doğu kesimlerinde daha yaygın görülmektedir. 1998 yılından beri yapılan aşı uygulaması ile büyük ölçüde bu hastalığın önüne geçilmiştir. Son yıllarda çocuklarda görülen viral Hepatit B hastalığı önemli derecede düşmüştür. Hepatit B ilerlediğinde siroza dönüşebilir ve kansere kadar ilerleyen viral ölümcül bir hastalıktır.

Safra kesesi taşı genellikle kadınlarda daha sık görülen ve genetik olabilen bir durumdur. Safra kesesinin sindirim sisteminde önemi çok büyüktür. Yemeklerin sindirilebilmesi için gerekli olan safrayı bünyesinde toplar ve yemek zamanı kontrollü olarak salıverir. Böylece yağlı yiyecekler daha kolay sindirilebilir. Safra kesesi taşı fazla kilolu olan kişilerde daha fazla görülür. Anne ve babada veya diğer aile üyelerinde safra kesesi taşı varsa daha sonraki kuşaklarda görülme olasılığı yüksektir.

Helikobakter pilori, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine neden olan bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Ülkemizin doğu kesimlerinde daha fazla rastlanır. Bu bakterinin varlığı onikiparmak bağırsağında ve midede çeşitli hastalıklara neden olduğu gibi kanser oluşumunu da tetiklemektedir. Mide kanaması geçiren kişilerde bu bu bakterinin varlığı araştırılmalıdır.

Mide kanaması çeşitli mide hastalıklarından ve kullanılan ilaçlardan kaynaklanan bir problemdir. Özellikle ağrı kesiciler mide kanamasına neden olmaktadır. İleri yaşlarda kullanılan aspirin ve benzeri ilaçlar kanda pıhtılaşmayı önledigi için doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir. Ancak aspirin ve benzeri ilaçlar mide kanaması riskini artırır. Bu nedenle midede çözünmeyen bağırsakta çözünen aspirinler tercih edilir. Aspirin ve diğer ağrı kesicilerin kullanımında beraberinde mide koruyucu alınması unutulmamalıdır.

İleri yaşlarda ve gençlerde dışkıda kan görülmesi durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Çoğunlukla hemoroidden kaynaklanan dışkıda kan görülmesi, farklı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Örneğin ülseratif kolit ya da crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıklarında dışkıda kan görülme olasılığı yüksektir. Dışkıda kan görüldüğünde eğer kişide hemoroid yoksa mutlaka bir doktora danışmalı ve kolonoskopi ile kalın bağırsağın muayenesi yapılmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi kalın bağırsak hastalıklarında da erken tanı oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki erken tanı tedaviyi kolaylaştırır.

Sonuç olarak sindirim sistemi hastalıklarından korunmak için bebeklere yapılan gerekli aşılar unutulmamalıdır. Diğer yandan beslenme alışkanlığı ve beslenme düzeni sağlanmalı ve obezite ile mücadele edilmelidir. İleri yaşlarda belirli aralıklarla kalın bağırsak taraması yaptırılmalı ve bazı hastalıkların ilerlemeden önüne geçilmelidir.

Sağlıklı yaşamak için dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740