Sinüzit Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

SİNÜZİT

 

Burun üstündeki ve göz çevresindeki boşluklara sinüs denir. Sinüsler burundan çekilen havayı ısıtmaya ve nemlendirmeye yarayan ve ses tonunu ayarlama görevi olan kafatasındaki boşluklardır.

 

Sinüzit ise bu boşluklarda tıkanıklık sonucu enfeksiyon oluşmasıdır. Sinüslerdeki tıkanıklık kafatasında dolgunluk ve hava sıkışması hissi oluşturur. Sinüslerdeki hava, enfeksiyon oluşması durumunda sıkışır ve ağrıya neden olur.  Kış aylarında daha çok belirti gösterir. Sinüzite neden olan en etkili faktör soğuk algınlığıdır. Sinüzit burun tıkanıklığından dolayı bazı rahatsızlıklarla karıştırılabilir.

Sinüzit burun tıkanıklığı ve baş ağrısı yapabilmektedir. Nadiren de olsa öksürük ve yüksek ateş yapabilir. Kuru ve rüzgârlı hava sinüzitin belirti göstermesine sebep olur. Grip soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu olan kişilerde sinüzite yakalanma riski daha fazladır.

Akut sinüzit tedavisi için kullanılacak antibiyotik ve diğer ilaçlar hastayı rahatlatacak ve iyilestirecektir. Sinüzit kronik hale gelmişse yani sürekli tekrarlıyorsa bilgisayarlı tomografi çekilir ve sonucunda ameliyat yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Ameliyat olan hastaların çoğunluğu memnun kalsada memnun kalmayan ve hala sinüzite yakalanan hastalar vardır. Bunun nedeni allerjiye bağlanmaktadır. Alerjik bünyeli kişilerin sinüzit olma ihtimali daha fazladır.

Ameliyattan sonra kontrollerin sık sık yapılması ve burun temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Burnun içini ve sinüsleri temizlemeye yarayan deniz suları ve sinüs temizleme solüsyonları kullanılabilir. Böylelikle iltihaplanmaya neden olan bakteri virüslerin burundan temizlenmesi sağlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740