Sırtta çıkan sivilcelerin nedenleri

Sırtta çıkan sivilceler

Sırtta çıkan sivilceler, bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilmekte, bazen de sadece kızarıklık belirtisi ile birlikte geçici olabilmektedir. Deride bulunan ve cildin hava almasını sağlayan gözeneklerin tıkanması halinde cilt altı enfeksiyonu yani sivilce oluşur. Sırtta bulunan yağ bezleri sivilce oluşumunu artırmaktadır.

Sırtta çıkan sivilceler için, çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak tedavi edilmesinden önce sivilcelerin neden çıktığını ve neden çoğaldığını bilmek oldukça önemlidir. Örneğin yediğiniz herhangi bir besin sırtınızda sivilce oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple sivilcenin tedavi edilmesi gibi sivilceye neden olan etkenin belirlenmesi önemlidir.

Sırtta neden sivilce çıkar?

Genetik yatkınlık

Genetik yapı atalardan bizlere miras kalır. Ailesinde genetik olan sağlık problemlerinin bundan sonra ki nesillere taşınma olasılığı vardır. Ailesinde veya yakın akrabalarında sırtta sivilce problemi varsa sizlerde de oluşma ihtimali vardır. Genetik yatkınlıktan dolayı sırtta oluşan sivilcelerin çoğalmaması için sağlıklı beslenmek ve sivilceye neden olabilecek yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Özellikle kuruyemiş tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Sigara ve alkol

Sırtta çıkan sivilcelerin nedenlerinden biride aşırı sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara karaciğerde zararlı toksinlerin birikmesine neden olur. Alkol ise karaciğer fonksiyonlarını zayıflatır. İdrar ve dışkı yolu ile dışarı atılamayan zararlı toksinler sırtta sivilcelere neden olmaktadır.

sırtta çıkan sivilcelerin nedenleri

Terleme önleyici kıyafetler

Korse vb vücudu sıkan iç giysiler sırtta sivilce oluşmasına neden olabilir. Korse türü lastikli giysiler vücudu sıkar ve ter gözeneklerinin kapanmasına neden olur. Terleme yolu ile dışarı atılamayan zararlı maddeler cilt altında enfeksiyona neden olabilir.

Kötü beslenme

Kötü beslenme bir çok hastalığın nedeni olduğu gibi sırtta sivilcelerin çıkmasına ve çoğalmasına da neden olmaktadır. Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda vücudun direnci azalır ve mikroplara karşı etkili olamaz. Böylelikle mikroplar ciltte ve diğer bölgelerde enfeksiyon oluşturur.

Kullanılan bazı ilaçlar

Bazı ilaçların yan etkileri sırtta sivilceye neden olmaktadır. Geçici bir rahatsızlıktan dolayı kullanılan ilaçlar bırakıldıktan sonra büyük olasılıkla cilt sağlığına kavuşacaktır. Ancak kronik bir hastalıktan dolayı sürekli kullanılmak zorunda kalınan ilaçlar, yan etki olarak sırtta sivilceye neden olduğunda doktor bu konu hakkında bilgilendirilmelidir.

Ruhsal bozukluklar

Vücuttaki hormonlar vücudun dengesini sağlayan en önemli varlıklardır. Ruhsal bozukluklar hormon dengesinin bozulmasına neden olur. Hormonel denge sağlanamadığında vücutta sağlık problemleri oluşmaya başlar. Sırtta çıkan sivilcelerin nedenlerinden biri olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740