Sivilce Nedir? Neden Çıkar?

Sivilce nedir?

Sivilce cilt altında oluşan çoğunlukla iltihaplı enfeksiyonlardır. Sivilce, ergenlik çağından itibaren ileri yaşlara kadar vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilir. Sivilce bazen uç kısmı iltihaplı, bazen de dışa doğru kızarıklık şeklinde görülebilir. Her cilt altı enfeksiyonu sivilce değildir. Özellikle vücutta çıkan ve sivilce görünümüne sahip olan çıban vb enfeksiyonlar sivilce ile karıştırılabilir.

Sivilce deyince çoğunlukla yüzde çıkan iltihaplı ve dışa doğru uç veren kızarıklıklar bilinmektedir. Sivilce sadece yüzde değil vücudun diğer bölgelerinde de çıkabilir. Vücudun diğer bölgelerinde çıkmasının nedeni sivilce oluşumunun tek nedenden dolayı olmamasıdır. Sivilce oluşumunda birden fazla faktör etkendir. Sivilce oluşumuna neden olan faktörlerin çoğu beslenme ve hormon düzeni ile alakalıdır.

Sivilce ile akne arasındaki fark nedir?

Akne; akne vulgaris teşhisinin kısaltmasıdır. Tıp dilinde akne vulgaris olarak adlandırılır. Akne ergenlik dönemindeki gençlerin yüzünde veya vücudun herhangi bir bölgesinde  belirti gösteren  cilt altı enfeksiyonudur. Akne, daha çok iç kısmı kist şeklinde ve sert oluşumlardır. Patlatıldığında çoğalma riski vardır. Çoğunlukla akne oluşumuna neden olan siyah noktalar, akne bakterisi (propionibacterium acnes)  barındırırlar. Siyah noktaların temizlenmesi halinde akne oluşumu büyük ölçüde önlenmiş olur.

Sivilce; sivilce halk arasında kullanılan deyimdir. Küçük çıban olarak ta bilinir. Sivilce her yaşta ve vücudun her yerinde çıkabilir. Sivilce, cilt altında mikropların enfeksiyon oluşturması ile oluşur ve dışa çıkıntılı bir görünümü vardır. Sivilce oluşumu çoğunlukla beslenme ile alakalı ve vücutta çok fazla toksik madde birikmesi ile oluşan enfeksiyonlardır.

Sivilce ve akne oluşumunun nedenleri

Siyah noktalar

Siyah noktalar sivilce oluşumunun en önemli faktörlerindendir. Ciltteki gözenekleri kapatan siyah noktalar, içlerinde akne bakterisi barındırırlar. Bu bakteriler cilt altında enfeksiyon oluşturarak akne oluşmasına neden olur. Akne oluşumunun en büyük nedeni olan siyah noktaların temizlenmesi halinde akneler azalır. Sabun, yüz temizleme jelleri, temizleyici maskeler vb yöntemler ile siyah noktaları temizleyebilirsiniz.

Ölü hücreler

Ciltteki ölü hücreler sivilce ve akne oluşumuna neden olmaktadır. Ölü hücreler ciltten temizlenmediği zaman oksitlenerek ciltte enfeksiyon oluşturabilirler. Ölü hücreleri ciltten temizleme yöntemleri basittir. Peeling ve yüz temizleme jelleri ile sivilce oluşumuna sebep olan ciltteki ölü hücreleri atabilirsiniz.

Ergenlik

Ergenlik dönemindeki gençlerin, hormon seviyesindeki yükseliş akne oluşumuna neden olur. Ergenlik dönemi ciltteki çok küçük sivilcelerin çoğalmasına neden olur. Ergenlik döneminde erkeklerde ve kızlarda hormonlar cilt altındaki yağ bezlerinin büyümesine ve daha fazla cilt yağlanmasına neden olur. Çok fazla yağlanan ciltte siyah nokta oluşumu çoğalır ve bu durum akne oluşumunu tetikler.

Stres

Stres, akne oluşumunun nedenleri arasında değildir. Ancak oluşan aknenin çoğalmasında etkisi olabilir. Kişideki depresif bozukluk ve aşırı stres vücudun hormon dengesini bozabilir. Vücuttaki hormon dengesi bozulduğunda akne oluşumu artabilir.

Kötü beslenme

Dengesiz ve düzensiz beslenme, vücut dengesinin ve vücut fonksiyonlarının bozulmasına neden olmaktadır. Çok fazla yağlı yiyecekler tüketmek siyah nokta oluşumuna ve buna bağlı akne oluşumuna neden olmaktadır. Aşırı yağlı yemek cildin pH dengesini bozabilir. pH dengesi bozulan cildin nem dengesi sağlanamaz. Cilt aşırı nemlendiğinde ve aşırı yağlandığında akne veya sivilce oluşumu artar.

Karaciğerde biriken toksinler

Kandaki zararlı olabilecek toksinler yani yabancı maddeler kanı temizleyen karaciğer tarafından yağlara bloke edilir. Daha sonra bu yağların parçalanması ile toksinler açığa çıkar. Açığa çıkan toksinler vücut tarafından dışarı atılmaya çalışılır. Bu toksinlerin bir çoğu idrar ile bir çoğu ise terleme yolu ile dışarı atılır. Terleme yolu ile dışarı atılmak istenen toksinler ter gözeneklerinin tıkalı olmasıyla birlikte cilt altında kalır ve burada enfeksiyon oluşturur. Akne ve sivilce oluşumunun en önemli sebeplerinden biride budur.

Makyaj

Kötü makyaj, aşırı makyaj, ciltte uzun süre kalan makyaj ve ucuz makyaj malzemeleri ciltte başta sivilce oluşumuna ve diğer cilt hasarlarına neden olabilir. Makyaj ürünlerinin aşırı kullanılması cildin hava almasını engeller ve sivilce oluşumuna neden olur. Kullanılan makyaj malzemeleri cilt tipine uygun değilse ve ciltte uzun süre kalırsa sivilce oluşumuna neden olur. Gece yatmadan önce makyaj mutlaka temizlenmelidir. Aşırı makyaj gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir.

Genetik yatkınlık

Genetik yatkınlık sivilce oluşumunun nedenleri arasındadır. Ailesinde veya yakın akrabalarında sivilce problemi olan kişilerin kendilerinde de oluşma ihtimali vardır.

Sıkı gömlek yakaları

Bir çok kişinin işi gereği sıkı yaka gömlek ile kravat takması gerekmektedir. Bu sıkı yaka elbiseler veya gömlekler sürtünmeninde etkisi ile sivilce oluşumuna neden olur. Terleme ile birlikte sivilce oluşumu artar. Gömlek alırken %100 pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Diğer maddelerden yapılan gömlekler boğaz kısmında sivilce oluşumuna neden olur.

Kullanılan bazı ilaçlar

Herhangi bir hastalıktan dolayı kullanılması gereken ilaçların yan etkileri sivilce oluşumuna neden olmaktadır. Kısa süreli kullanılan ilaçlar tedavi süresi bittiğinde sivilceler kendiliğinden yok olabilir. Kronik rahatsızlıktan dolayı sürekli kullanılması gereken ilaçların yan etkileri sivilce oluşumuna sebep olduysa ilacı veren doktor bu konu hakkında bilgilendirilmelidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740