Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce nedir?

Sivilce, cilt altında oluşan küçük çaplı enfeksiyonlardır. Cilt altında sivilceye neden olabilecek birden fazla risk faktörü vardır. Sivilcenin sebebini bulmak uygulanacak tedavi için önemlidir. Sivilceye sebep olan faktörü bulmak sivilcenin tedavi edilme süresinin kısaltılmasını sağlar ve zaman kaybı oluşmasını önler.

Sivilceye neden olan faktörü bulmak için doktorunuz sizlere tahlil yapacak ve bir kaç soru yöneltecektir. Daha önce hangi tedavi yöntemlerine başvurulduğu konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Ailenizde veya yakın akrabalarınızda akne problemi varsa söyleyiniz. Daha önce kullandığınız ilaçlar var ise bu ilaçların isimlerini doktorunuza söyleyiniz.

Reçeteli ilaçlar ile sivilce tedavisi

Reçeteli olarak satılan antibiyotikler ve çeşitli tahliller sonucunda kullanıma uygun görülen izotretinoin tabletler (roaccutane, zoretanin, acnegen, aknetrent) ile sivilce tedavi edilir.

Tetrasiklin, azitromisin ve doksisiklin etken maddeli antibiyotikler cilt enfeksiyonlarında kullanılmaktadır. Doktorunuz uygun gördüğü müddetçe sizin için uygun olan antibiyotiği size önerecektir. Antibiyotikli kremler ile dıştan tedavi uygulanabilir.

İzotretinoin (roaccutane, zoretanin vb.) tedavisi

İzotretinoin içeren ilaçlar sivilce tedavisinin en son çaresi olarak kabul edilmektedir. Akne ve sivilce vücutta şiddetli bir şekilde belirginlik gösterdiğinde bu ilaçlar doktor tarafından hastaya önerilir. İlaç kullanılmadan önce hastaya bir kaç tetkik yapılır. Uygun görüldüğü takdirde tedaviye başlanılır. İzotretinoin tedavi süresi 4 ay ile 6 ay arası sürebilir. Bu tedaviye başlayan kişilerde yüzde kuruluk olacağından dudaklarda çatlamalar ve kuruluklar olabilir. Dudak kurulukları için nemlendirici dudak kremi kullanılabilir.

Maskeler

Kil maskesi: Kil maskesi siyah noktaları ve ölü hücreleri temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar. Özellikle akne tedavisinde ciltteki yağlanmayı azaltır. Kil maskesini sivilceli bölgelere haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Siyah maske: Siyah maske cilt bakımını yapar ve cildin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar. Doğal siyah topraktan elde edilen siyah maske ciltteki akneler ve sivilce oluşumuna neden olan faktörleri ortadan kaldırır. Sivilceye neden olan siyah noktaları temizler, cildin aşırı yağlanmasını önler, cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar.

Aspirin maskesi: Aspirin maskesi sivilce tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerden biridir. Aspirin maskesi ile gözeneklerin açılması sağlanır. Siyah noktalar ve ölü hücreler ciltten arındırılır. Bu sayede ciltte sivilce oluşumu en aza iner.

Sivilce tedavisinde alternatif tıp

Çay ağacı yağı : Çay ağacı yağı sivilce tedavisinde son zamanların en popüler ürünüdür. Doğal tedavi yöntemleri arasında en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Çay ağacı yağının sivilceli ciltlerde oldukça etkili olduğu görülmüştür. Çay ağacı yağı bir pamuğa damlatılarak sivilcelerin üzerine sürülebilir.

Aloe Vera: Aloe Vera cilt hastalıklarında kullanılabilecek en etkili tedavi yöntemleri arasındadır. Aloe Vera sivilceli ciltlerin bakım ve onarımını yapar. Sivilcelerin cilde zarar vermesini ve iz bırakmasını engeller. Sivilce tedavisi için Aloe Vera içerikli cilt kremleri kullanılabilir.

Çinko: Çinko tüm hastalıklarda vücudun destekçisi olarak görev yapar. Cilt hastalıklarında çinko kullanımı cildin kendisini daha kısa sürede toparlamasını sağlar.

Sığır kıkırdağı: Sığır kıkırdağı onarıcı etkiye sahiptir. Sığır kıkırdağı başta sivilce ve bazı cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Sığır kıkırdağının içeriğindeki maddeler cildin elastik yapısını destekler ve tahriş olmuş cildin onarılmasını sağlar. Sığır kıkırdağı günde 2 kez sivilceli bölgelere sürülebilir.

Karbonat ve sirke: Karbonat ve sirke karışımı güçlü bir antiseptik (mikrop kırıcı) karışım olacaktır. Sivilceye neden olan bakterilerin etkisiz hale gelmesi için kullanılabilir. Karbonat ile sirke küçük bir cam şişenin içerisinde karıştırılır. Daha sonra pamuk yardımı ile sadece sivilcelerin üzerine değdirip çekilmelidir. Karbonat ve sirke karışımı güçlü bir antiseptik ve antibakteriyel olacağından cilt tahrişlerine karşı dikkatli olunmalıdır. Aşırı kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Limon: Antiseptik özelliği bulunan limon sivilcelerin tedavisinde kullanılabilir. Sivilcelerin çoğalmasını engeller. Sivilceye neden olan bakterileri ortadan kaldırır.

Enginar: Enginar, karaciğerin zararlı toksinlerden temizlenmesini sağlar. Sivilce oluşumun bir parçası olan karaciğerdeki zararlı toksinler temzilendiğinde sivilce ve çıban gibi cilt altı enfeksiyonları daha az görülür. Sivilce problemi olan kişilerin enginar tüketmeleri tavsiye edilir.

Sabunlar

Kükürtlü sabun: Kükürtlü sabun sivilce tedavisinde en fazla tercih edilen sabunlar arasındadır. Kükürtlü sabun ciltteki yağlanmayı azaltır. Cildin ölü tabakadan arınmasını sağlar ve cildi zamanla siyah noktalardan temizler. Sivilce için kullanılacak antibiyotikli kremleri sürmeden önce kükürtlü sabun ile sivilceli bölgeleri yıkayabilirsiniz.

Kil özlü sabun: Kil sabunu yağlı ciltler için kullanıma uygundur. Ciltteki akne oluşumuna neden olan yağlanmayı alır. Gözenekleri derinlemesine temizler ve cildin nefes almasını sağlar. Kil sabunu ile cildinizi sabah ve akşam yıkadığınızda sivilce azalır.

Pirinç sabunu: Pirinç özlü sabun cildi onarıcı etkisi vardır. Cildi temizler ve kısa sürede iyileşmesini sağlar. Pirinç özlü sabun ile günlük yüz temizliği yapıldığında sivilce oluşumu azalır.

Keçi sütü sabunu: Keçi sütü sabunu cildi besler ve tazeler. Cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlar. Keçi sütü sabunu sivilce tedavisinde iz kalma riskini azaltır.

Limon sabunu: Limon sabunu ciltteki yağlanmayı alır ve akne oluşumunu önler. Limon sabunu içerisinde bulunan limon özleri cildi besler ve enfeksiyonlardan hasar görmesini engeller.

Sivilce oluşumunun önlenmesi

Tedavi edilen cildin sivilce oluşumunu yinelememesi için bazı önlemler almak gerekir. Alacağınız ilk önlem sivilce oluşumunu tetikleyen yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak olacaktır. Sivilce oluşumuna neden olan başlıca yiyecekler şunlardır;

  • Aşırı yağlı yemekler
  • Kuruyemişler
  • Domates
  • Mısır gevreği veya cips
  • Çikolata ve çok şekerli besinler
  • Baharatlar
  • Yanık besinler

Sivilce oluşumunu önlemek için bu besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Sivilce oluşumunun önlenmesinde ki diğer yöntem cildi temiz tutmaktır. Cildinizi sabun, temizleme jeli, peeling vb. ürünler ile sürekli yıkayıp temizliğini sağlayın ve maskelerinizi düzenli olarak uygulayın. Cildiniz daha sağlıklı ve canlı olduğunda sivilce oluşumu azalacaktır. Özellikle yağlı ciltlerde gözeneklerin daha açık olmasıyla siyah noktalar daha fazla oluşur. Yağlı ciltlere sahip olan kişiler diğer cilt tiplerine göre cilt temizliğine daha fazla önem vermelidir.

Alınması gereken diğer önlem ise güneşin zararlı ışınlarından korunmaktır. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcak ve güneş ışınlarının cilde vermiş olduğu zararla birlikte sivilceler artar. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz aylarında şapka takabilir ve güneşten koruyucu kremler sürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740