Sivilce ve Lekeler İçin Karbonat Maskesi

Karbonat maskesi

Karbonat veya sodyum bikarbonat, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Kullanım alanları oldukça geniş olan karbonatın cilt sağlığı için kullanımı uygundur. Karbonatın antiseptik özelliği sayesinde cilt üzerindeki bakteri ve diğer mikropların etkisiz hale getirilmesinde kullanılır. Cilt mikroplardan arındığında görünüm açısından daha parlak bir hal alır.

Karbonat veya karbonat ile hazırlanan karışımlar cildin pH dengesini bozabilir. Buna bağlı ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık oluşabilir. Karbonat ile hazırladığınız karışımı cildinize uygulamadan önce kolunuza az miktarda sürerek sizin için alerjen olup olmadığını test edin. 5 dakika bekledikten sonra cildinizde herhangi bir kaşıntı veya kızarıklık belirtisi yoksa karbonatı cildinize uygulayabilirsiniz.

Karbonat ile hazırlayacağınız cilt maskeleri cildinize daha canlı, daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm sunar. Karbonat maskesini, siyah noktalar, sivilceler, cilt lekeleri ve cildin ölü tabakadan arınması için kullanılabilir.

Karbonat maskesi ve kullanım alanları

Sivilce

Karbonat sivilcelerin çoğalmasını engeller ve oluşmuş olan sivilcelerin iyileşmesini sağlar. Antiseptik ve antibakteriyel özelliği bulunan karbonat cilt üzerindeki  sivilce oluşumuna neden olabilecek mikropların temizler. Cilt üzerindeki mikroplar temizlendiğinde sivilce daha az görülür.

Karbonat maskesi hazırlamak için ilk yapmanız gereken; kristal haldeki karbonatı toz haline gelene kadar ezin. İçerisine bir miktar gülsuyu ve pudra ilave edin ve maske kıvamına getirin. Hazırladığınız karışımı sadece haftada 1 kez cildinize uygulamanız halinde zamanla sivilcelerden kurtulabilirsiniz. Karbonat maskesini hassas ve çok kuru ciltlere uygulamayın. Maskeyi uygulamadan önce cildinizde test etmeyi unutmayın.

Siyah noktalar

Karbonat ile hazırlanan maskeler sivilce oluşumunun nedenleri arasında olan siyah noktaların ciltten temizlenmesini sağlar. Gözeneklerin çok açık olması ve yağlı bir cilde sahip olmak ciltte  siyah nokta oluşmasına neden olur. Ciltte oluşan siyah noktalar zamanla enfeksiyon oluşmasına ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Siyah noktaların temizlenmesi için karbonatlı ılık su hazırlayıp cildinizi çok fazla bastırmadan, dairesel hareketlerle yıkayın. Özellikle siyah noktaların bulunduğu bölgeleri yumuşak sünger ile temizleyin. Karbonatlı su ile cildi yıkamak siyah noktaların sivilceye dönüşmesini engeller. Siyah nokta görünümü azalmayabilir. Ancak siyah noktaların içerisinde bulunan mikroplar temizlenmiş olur.

Çil

Çiller çoğunlukla açık tenli kişilerde ve yaz aylarında ortaya çıkan cilt lekeleridir. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarının etkisi ile özellikle yüzde çoğalır. Karbonat, ciltte oluşan çillerin görünümünü azaltır. Cildin renginin açılmasını sağlar. Cildin en dış tabakasının yenilenmesini sağlar.

Yüz bölgesindeki çillerin renginin açılması için; karbonatı bir kabın içinde ezin ve sonra içerisine yarım limon sıkın. Maske kıvamına gelene kadar pudra ekleyin. Maskenizi haftada 1 defa cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulamadan önce kolunuza az miktarda sürüp cildinizin tepkisini test edin. Herhangi bir kızarıklık ve kaşıntı görürseniz maskeyi kullanmayın.

Cilt lekeleri ve kararmalar

Güneşe bağlı veya herhangi bir nedenden dolayı cilt üzerinde oluşan lekenlenmeler için karbonat maskesi uygulanabilir. Ayrıca vücudun bazı bölgelerindeki kararmalara uygulanabilir. Yüzdeki ve omuzlardaki güneş lekelerinin giderilmesi için, leke olan bölgeyi karbonatlı su ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında ise karbonatı ezip limon suyu ve gül suyu ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir şişenin içerisine koyun. Pamuk ile ciltteki lekelere sürebilirsiniz.

Ciltteki kararmalar için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Diz, dirsek ve genital bölge kararmalarında cildin renginin açılması için kullanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740