Siyah Noktalar Nasıl Oluşur? Nasıl Temizlenir?

Yüzdeki siyah noktalar nasıl oluşur?

Yüzde oluşan siyah noktalar gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur. Yüzde bulunan ve cildin hava almasını sağlayan gözeneklerin yabancı maddeler ile tıkanması durumunda siyah nokta oluşur. Gözeneklerin çok açık olması ve terlemenin olmaması durumunda siyah noktalar artış gösterebilir. Siyah nokta daha çok yağlı ciltlerde oluşur. Cildin çok fazla yağlanması gözeneklerin tıkanmasına ve siyah nokta oluşumunun nedenlerindendir.

Yağlı ciltlerde çok fazla siyah nokta oluşması sivilce oluşumuna zemin hazırlayabilir. Siyah noktaların bünyesindeki zararlı maddeler cilt altında enfeksiyon oluşturarak sivilceleri meydana getirir. Terlemenin de etkisi ile sivilceler çoğalabilir. Terleme esnasında vücudun dışarı atmak istediği zararlı maddeler gözeneklerin tıkalı olması durumunda dışarı atılamaz ve cilt altında enfeksiyon veya sivilce oluşturur. Terleme esnasında dışarı atılmaya çalışılan zararlı mikroorganizmaların miktarına göre sivilceler irili ufaklı olabilir.

Siyah noktalar nasıl geçer?

Siyah nokta bantları: Siyah nokta bantları siyah noktaların bulunduğu bölgeye yapıştırılır. Siyah noktaları bünyesine çeker ve bu sayede siyah noktalardan bir kaç uygulamada kurtulmuş olursunuz.

Yüz temizleme jeli: Yüz temizleme jelleri, cildi derinlemesine temizleyerek siyah noktalardan ve mikroplardan arındırır.

Peeling: Peeling uygulaması yüzdeki ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Ayrıca siyah nokta oluşumunun önlenmesini ve oluşmuş siyah noktaların giderilmesini sağlar.

Siyah maske: Siyah topraktan elde edilen siyah maske cildi tamamıyla temizler. Siyah nokta ve sivilce oluşumunu önler. Cildi zararlı mikroplardan arındırır.

Kil maskesi: Kil maskesi bir kaç uygulama sonrasında siyah noktaları temizler ve cildi arındırır. Kuru ciltlere kil maskesi önerilmez. Yağlı ciltlerde kullanımı daha uygundur. Kil maskesi ciltteki nemi ve yağı bünyesine çeker. Kil maskesi uygulamasından sonra nemlendirici sürülmesi gerekebilir.

Sabunlar: Sabunlar siyah nokta temizlemekte çok iyi değildirler. Yinede günlük olarak cildin sabunla yıkanması siyah nokta oluşumunu engeller.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740