Soğan’ın Sağlığa Faydaları

SOĞAN

Latince adı Allium Cepa dır. Ortamala 50 cm boylarında , yaz aylarında beyaz çiçekler açan boru yapraklı bir bitkidir. Çoğunlukla Asya da yetişir. Ülkemizde tarla ve bahçelerde yetiştirilir.

Taze soğanın yaprakları salatalarda, topraktan çıkarılan kısmı ise yemeklerde ve şifa için tüketilir. A ,B ve C vitamini açısından zengindir.

Soğan’ın Faydaları

 

Soğan bağırsak çalıştırıcı , iştah açıcı ve mide salgısını arttırarak hazmı kolaylaştırır. Kan şekerini dengeler , idrar söktürür , tansiyonu dengeler ve mikrop öldürücü etkisi vardır. Öksürük semptomlarını iyilşetirir.

Haricen kullanılabilir. Mikrop öldürücü olduğu için yara  enfeksiyonu ve çıban gibi enfeksiyonların önlenmesi için kullanılır. Bu etkisini için soğan ikiye bölünerek yara olan yere sarılır.

Saç derisindeki kepeklenme ve yaralara karşı soğan sürülebilir. Kokusu nedeniyle pek tercih edilmeyen bir tedavi şeklidir ama etkili bir yöntemdir.

Keskin kokusu sayesinde uyarıcı etkisi vardır. Eski bir yöntem olan bayılan kişileri soğan koklatarak ayıltma etkili bir tedavidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Soğan’ın Sağlığa Faydaları (1 Yorum)

  1. Soğan sarımsak gibi yiyecekleri bol bol tüketiyorum soğanı fazla tüketiğimde midem yanıyor sarımsak fazla tükettiğimde baş dönmesi yapıyor. Demek ki her şeyin fazlası zararmış.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740