Soğuk Algınlığı ve Grip

Grip nedenleri ve tedavisi

Grip tüm insanlık için kış aylarının kabusudur. Bulaşıcı bir hastalık olan grip, toplumda salgın şeklinde görülür. İnsandan insana en kolay şekilde bulaşan bir hastalıktır. Gribe neden olan virüsler insan vücuduna girdiklerinden itibaren çok kısa sürede etki göstermektedir. Ağır gripte hasta olan kişi yatak istirahatine tabii tutulur. Hafif olan gripte kişi ayakta atlatabilir. Ancak yinede bağışıklık sisteminin virüslerle savaşması için dinlenmek şarttır.

Bağışıklık sistemi geçirilen her grip enfeksiyonuna karşı direnç kazanır. Ancak gribe neden olan virüslerin her sene mutasyona uğraması bağışıklık sisteminin yeni bir virüse karşı savaşmasını gerektirir. Aynı virüsler vücudumuza girdiğinde bağışıklık sisteminin virüse karşı direnç kazandığından fazla etkili olamazlar.

Grip belirtileri:

Gribe neden olan virüsler vücuda girdikten itibaren etki göstermeye başlar. Bu etkiler;

  • Kırgınlık
  • Burun yanması
  • Baş ağrısı
  • Hafif ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Kas ve eklem ağrıları başlıca belirtileridir.

Grip salgın bir hastalık olduğundan insandan insana bulaşması muhtemeldir. Bu yüzden gereken önlemleri almalı ve kendimizi grip virüsüne karşı korumalıyız.

Gripten korunmanın yolları

Gripten korunmanın en önemli yolu grip aşısı yaptırmaktır. Grip aşısı %50 oranında korumaktadır. Özellikle zayıf bünyeli kişilerde ve yaşlılarda grip oldukça ağır seyrettiğinden aşılanması gerekir. Kronik hastalığı olan kişilerin gribe karşı aşı yaptırmaları gerekir. Astım , koah, kalp, tansiyon, kanser, diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıklarda grip virüsünün zararları daha çok hissedilmektedir. Gribe karşı bağışıklığı güçlendirerek gribin vücudumuza daha az zarar vermesini sağlayabiliriz. Grip olmayı hissettiğinizde derhal karşı savunmaya geçmeli ve vücudun direncini üst seviyede tutmalısınız. C vitamini içeren besinleri bol bol tüketmeniz vücudunuza oldukça direnç kazandıracaktır. Dinlenmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudumuzdaki virüslere karşı daha etkili olur. Bu yüzden yoğun çalışmaktan ve vücudu yorgun düşürmekten kaçınılmalıdır. Bol sıvı tüketmek ve vücuda direnç kazandıracak  besinleri tüketmek hastalığın iyileşmesini hızlandıracaktır.

Grip tedavisi

Grip tedavisi yoktur. Sadece grip aşısı ile önlem alınabilir. Ağrı kesici ilaçlarla ağrıları hafifletebilirsiniz. Antibiyotikler kesinlikle etki etmez. Grip virüsüne karşı antibiyotik kullanımı vücuda zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz. Grip için en iyi tedavi dinlenmek ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli ve dengeli beslenmektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740