Solaryum zararlı mı?

Solaryum nedir?

Solaryum gerçek güneş ışığına maruz kalmadan yapay güneş ışınları ile cildin renk tonunu koyulaştırma işlemidir. Bu işlem sırasında bir kabine hareketsiz bir şekilde uzanılır. Daha sonra güneşin sağlamış olduğu UV-A, UV-B ve UV-C ışınları yapay olarak verilir. UV-A ışınları cildin renk tonunu ayarlayan renk pigmentlerinin cilde koyu renk vermesini sağlar. UV-B ışınları ise yakıcı özelliğe sahip ve güneşin zararlı ışını olarak bilinmektedir. UV-B ışınları derinin kalınlaşmasını sağlar ve yeni pigment oluşumunu sağlar.

Solaryum kaç seans uygulanır?

Solaryum seansları kişinin isteği doğrultusunda yapılmamaktadır. Bronzlaşma yeterli oranda sağlandığında seanslar bırakılabilir. Doğal bronz görünümü elde etmek için ortalama 5 seans uygulanması gerekir. Solaryum 10 veya 20 dakikalık seanslar halinde uygulanır. Bu seanslar genelde haftada 2 veya 3 kez uygulanır. Çok fazla uygulamak cilt sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir.

Solaryumun cilde faydaları

Solaryumun bronzlaştırma özelliği dışında ciltteki akne ve sivilcelerin tedavisi için uygulanmaktadır. Ciltte oluşan akne ve sivilcelerin bir kaç solaryum uygulaması ile iyileşmesi mümkündür. Ayrıca solaryum ile tedavi edilen sivilcelerin iz bırakma riski daha azdır.

Ciddi cilt hastalıkları haricinde sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.

Solaryum ışınlarına maruz kalan kişiler, aynı zamanda D vitamininden yararlanmış olur. D vitamini kemik yapısını güçlendirir ve özellikle bayanlarda menopoz sonrası kemik erimesini azaltır.

Solaryumun zararları

Solaryuma çok fazla girildiğinde ciltte kuruma, çatlama ve hassasiyet oluşturabilir.

18 yaşından küçüklerin solaryuma girmemesi tavsiye edilir.

Ciddi cilt problemi olan kişiler solaryuma girmemelidir. Aksi halde cilt problemleri artabilir.

Makyajlı olarak solaryuma girilmemelidir. Ağda ve cilt bakımı sonrasında solaryuma girilmemelidir.

Alkollü olarak ve lens ile solaryuma girilmemelidir. Güneş koruyucu kremler vs kullanılmaz.

Ozon tabakasının delinmesi ile birlikte güneşin zararlı ışınları cilde zarar verebilmektedir. Solaryumun yaydığı yapay güneş ışınları cilde zarar vermemektedir. Filtreler sayesinde zararlı olan ışınlar optimize edilmektedir.

Solaryum bronzluğu kalıcı mıdır?

Solaryum kalıcı bronzluk sağlayabilmektedir. Solaryum seanslarınız bittiğinde cilt renginiz daha koyu olur. Daha sonralarda cildin renk tonunda açılabilir. Ancak tamamen eski halinize dönmezsiniz. Eski halinizden bir ton bile olsa cilt renginde koyulaşma olur.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740