Spor Ve Sağlık İlişkisi

Spor Ve Sağlık İlişkisi

Günümüzde  egzersiz  yaparak formunu korumaya çalışan pek çok kişi vardır. Daha sağlıklı bir yaşam biçimi, dengeli beslenme ve  spor yaparak mümkün olur. Spor yaparken illa yarışmaya  katılmaktan bahsetmiyorum. Sağlığı korumak için spor yapmalıyız. Gelişmiş ülkelerde her insan sağlığını korumak için spor yapmaktadır. Kentleşmeden dolayı insanlar hareketsiz hale geldi.

Yaşam boyu  sağlığı korumak için spor zorunluluk haline geldi. Bilimsel veriler insan aşırı hareketsiz kaldığı zaman gücünü kaybettiğini kanıtlanmıştır. Bu bedensel hareketsizlik kalp, damar hastalıklarına ve çeşitli bedensel hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir.

Sporun  Sağlığa Faydaları

En önemlisi kasları çalıştırır ve güçlü estetik bir vücudunuz olur.
Her yaş da her mekân ve zamanda spor yapılabilir.
Göğüs kafesiniz genişler ve rahat nefes alıp verirsiniz.
Vücudunuzun denge ve konsantrasyonu artar.
Hareketsizliğin önüne geçer ve vücuttaki yağ oranı azalır.
Duruş bozuklukları olan sağlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.
Vücudumuza yapılan egzersizler, dayanıklı bir yapıya sahip olmanıza yardımcı olur.

Spor ile Ruhsal Gelişim

Spor sayesinde duygularımızı daha sağlıklı ve rahat ifade ederiz.  Toplum içersin de sağlıklı ve zinde insanların bulunması mutlu bir ülke konumuna koyacaktır. Çünkü böyle bir toplum aynı zamanda sağlıklı düşünce yapısını sahip olacaktır. Böyle sağlıklı olmak için her yaştan ve herkesin spor yapacağı alanlar, mutlaka inşa edilmelidir.

Ruhsal ve sağlıklı bir vücuda sahip olan toplum, normalin üstünde  fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda hastalıklardan korunan, hasta olmayan bir toplum daha olumlu ilişki kurar. Özelikle günümüzde bu kadar eve kapanan ve hareket etmeyen insan varken sağlık ve sporun önemi daha da önemli bir hal almıştır.

Sporlar ve Sağlığa Etkisi

İnsanların spor yaparken problem ve dertlerini unutur ve yaptığı işe konsantre olur. Yararlı bir iş olduğu için kişi kendisiyle onur ve gurur duyar. Spor yapmak insanda güvensizlik ve boşluktan oluşan bunalımlardan kurtulmaya yardımcı olur.

blank

 

Uykusuzluk çekiyorsanız eğer stresten kaynaklı olduğunu bilmenizi isterim. Böyle streslerden baş etmenin ve uyku alışkanlığını düzene koymanın kolay yolu yine spor yapmaktır. Sizi stresli durumlardan uzak tutmaya, uykunuzu normal halde almanıza yardımcı olur. Bazı spor dallarını severek de kolayca sağlıklı olabilirsiniz. Örneğin herkesin bildiği futbol, bir takım oyunudur. Kişi sosyal iletişim kurarken, takımla birlik de mücadele eder. Büyük heyecan onur ve gurur gibi güzel duyguları yaşar. Kişi  yenilgi yaşasa bile, takım olarak maçtan zevk aldığı için yine mutlu olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Spor Ve Sağlık İlişkisi (1 Yorum)

  1. sağlık ve spor birbiri ile bağlantılıdır zaten spor yapan kişiler sağlıklı insanlardır. ben hiç spor yapan kişilerin sağlıksız olduklarını duymadım bu zamana kadar.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740