Stevia Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Stevia bitkisi nedir?

Stevia bitkisi, çoğunlukla Amerika kıtasında yetişen, ülkemizde ise Karadeniz kıyılarında yetiştirilmeye başlanan, küçük ve otsu bir bitkidir. Günümüzde şeker hastaları ve diyet yapanlar için tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Stevia bitkisinin yaprakları kurutularak tatlandırıcı toz veya efervesan (eriyen) tablet olarak kullanıma sunulmuştur. Tabletleri çay ve kahvelerde tozları ise pasta ve çörek yapımda kullanılmaktadır. Stevia bitkisinin kurutulmuş yaprakları şeker hastaları için şeker dengeleyici olarak kullanılır. Ayrıca sigara bırakmaya yardımcı etkisi olduğu bilinmektedir.

Günümüzde doğal tatlandırıcı olarak kullanılan stevia bitkisinin son zamanlarda kandaki şeker seviyesini dengede tuttuğu görülmüş ve şeker hastaları için kullanımı yaygınlaşan bir ürün haline gelmiştir. Diğer yapay tatlandırıcıların vücuda vermiş olduğu zararlar insanları stevia kullanıma yöneltmiştir. Bitkisel bir tatlandırıcı olan stevia şekere yakın bir tat verir. Doğal olması ve diyabet hastalığına faydası olması sebebiyle stevia bitkisinden elde edilen toz ve tabletler şeker hastaları ve diyet yapanların en çok tercih ettiği ürünlerdendir.

Stevia bitkisinin kullanım alanları ve faydaları

Stevia bitkisinin yapraklarından kurutularak elde edilen toz ve tabletler şeker hastaları ve şekerden vazgeçmeyen kişiler için doğal şeker olarak kullanılmaktadır. Şeker hastalarında vücuda şeker alımını azaltmak ve şekerin yerini tutması için kullanıma sunulmuştur. Şeker otu olarak bilinen stevia bitkisi , diyabet hastaları için yapay tatlandırıcı kullanımını azaltmıştır.

Diyette kullanılabilen stevia bitkisi tablet ve tozları vücuda şeker alımını azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Vücuda şeker alımında vücut karbonhidrata çevirir ve yağ olarak bloke edebilir. Stevia bitkisi sayesinde şeker sıfıra indirilebilir ve kilo vermeye destek olur. Stevia bitkisinden elde edilen tablet ve tozların kalori değeri sıfırdır. Stevia kullanımında vücuda kalori almamış olursunuz.

Şeker hastalığının yanı sıra yüksek tansiyon, İnsülin direnci (şeker hastalığı başlangıcı) kabızlık ve depresyonu azaltma gibi etkilri bulunmaktadır. Bağırsakları düzenleyerek kabızlık ve ishal oluşmasını engeller. Şeker hastalığı riski olan kişilerde veya insülin direnci bulunan kişilerde kullanımı önerilmektedir. Stevia bitkisinin sıfır kalori olmasından dolayı şeker hastalığını tetiklemez. Şekerin insan vücuduna vermiş olduğu mutluluk hissini verir.

Stres ve depresyonu azalttığı yönünde etkileri olduğu bilinmektedir. Stevia bitkisinin içeriğindeki tatlı maddeler mutluluk hormonlarını tetikleyerek kişinin daha mutlu olmasını sağlar. Stres ve depresyonu azaltır.

Stevia bitkisinin erkeklerde kısırlığa neden olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740