Stevia tatlandırıcı

STEVİA

İnsanlar tarafından en çok merak edilen konu stevia denilen maddenin ne olduğudur. 16. yüzyıldan beri içecekleri tatlandırmak için kullanılmıştır. Araştırmalara göre çoğu insan çayını bu bitki ile yapmaktadır. Yoğun, tatlı bir tadı olan bitkidir. Gelelim özelliklerine;

  • Sofralarda kullandığımız şekerden 300-400 kat tat oranı daha fazladır.
  • Ölçümlere göre kalorisi çok az olduğu için kalorisiz olarak ta kabul edilmektedir.

İnsanlar tarafından en çok merak edilen kısım ise bitkinin insan sağlığı üzerindeki etkisi;

  • Vücutta birikiyor mu ? Araştırmalara göre stevia bitkisinin vücutta herhangi bir birikimi olmadığı aksine tüketildiği anda metabolizmayı hızlandırıp hazmı kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır.
  • Günlük kullanım limiti var mıdır ? Her madde gibi stevia bitkisinin belli bir kullanım miktarı vardır. Günlük alım miktarı ise 12 mg/kg yani bu da eğer birey yaklaşık olarak 70 kg ise 840 mg tüketebilir.
  • Stevia kilo aldırır mı ? Kilo aldırmaz ya da obeziteye sebep olmaz fakat kişi kilo aldırmaz diyip daha fazla besin tüketirse kilo aldırır fakat tek başına kilo aldırmaz.
  • Kilo verdirir mi ? Hayır. Araştırmalara göre kilo vermede etkili bir bitki olduğuna dair henüz bir bilgiye ulaşılamamıştır.

blank

2008 yılından beri yapılan araştırmalara göre stevia bitki özlü olduğu için kişide herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmamıştır. Fakat kişinin vücuduna bağlı olarak çok nadir de olsa alerjik reaksiyon gösterebilir. Mide bulantısı, kusma gibi belirtilerde kullanımı kesilmeli ve bir doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740