Stresle baş etmek için yeni bir yöntem

Stresle baş etmek için yeni bir yöntem: Üçüncü Ağızdan Konuşmak

Birçok insan huzurlu bir ömür sürmek ister ama ne yazık ki hayat şartları, özellikle günümüz yaşam koşulları böyle bir sakinliği bize sunamamaktadır. İnsanlar iş, sosyal veya kişisel hayatlarında stres unsurlarına maruz kalabilmektedir. Kimi insanlar stresle başa çıkmada başarılı olabiliyor da da kimi insanlar da stresleriyle baş etmede zorluklar yaşayabilmektedir.

Stres Nedir?

Uyaranlara karşı bedenin fizyolojik temelli verdiği tepkiye stres denir ve sanıldığı kadar da olumsuz bir şey değildir. Yeterli düzeyde stres, insanın kendi yaşamında daha aktif olmasını sağlayabilir.

Örneğin; sınav esnasında yeterli bir düzeyde stres belleğiniz için yararlı olabilir. Fakat aşırı stres normalde belleğinizde olan bilgilere ulaşmanızda zorluk yaratabilir. Bu durumda, stresle sağlıklı baş edebilmek önemlidir.

Stresle nasıl başa çıkılabilir?

Stresle başa çıkabilmek için birçok yöntem hâlihazırda bulunmaktadır. Bunun dışında 2017 yılında “Nature” dergisinde yayımlanan bir makaleye göre üçüncü şahıs ağzıyla kendi hakkında konuşmak, kişinin duygu düzenlemesine yardımcı olabilir.

Araştırmada olumsuz duygulanım oluşturabilecek ve duygusal açıdan nötr olacak birtakım resimler gösterilmiş ve bir gruptan duygularını birinci ağızdan; diğer gruptan ise duygularını üçüncü ağızdan anlatmalarını istemişlerdir. Üçüncü ağızdan kasıt: “Ben … hissediyorum.”dan ziyade “(Adınız) … hissediyor.” şeklinde belirtilmesidir. Sonuç olarak, üçüncü ağızdan duygularını ifade eden grup diğer gruba oranla daha az olumsuz ifade kullanmıştır.

blank

Bu ne demek oluyor?

Üçüncü ağızdan konuşanların daha az duygusal tepki vermesi, tabiri caizse; “duygularına daha az teslim olmuş olması” demektir. Bireyler, deney öncesi kendilerinde var olan psişik dengelerini bozabilecek imgeler karşısında, durağanlıklarını daha iyi koruyabilmişlerdir. Bu durumu konumuza uyarlayacak olursak, stres oluşturabilecek herhangi bir uyaran karşısında kişinin stresli olan “ben” den soyutlanıp üçüncü bir şahıs olarak kendi duygularını betimlemesi, onun stres şiddetini azaltabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740