Su Çiçeği Nedenleri ve Tedavisi

SU ÇİÇEĞİ

 

Su çiçeği çocuklarda görülen herpes virüsünün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Herpes virusu yetişkinlerde zona , çocuklarda ise varisella denilen su çiçeği hastalığına sebep olur. Çocukların vücudunda ortaya çıkan derideki kabarcıklar ve yüksek ateş şeklinde belirti gösterir. Su çiçeği olan çocuklar karantina altına alınmalı , evdeki veya çevresindeki diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Su çiçeği geçiren çocuklar sıcak ortamda bulundurulmamalıdır. Aksi halde kaşıntısı artar ve kalıcı izler oluşabilir. Çocuklar enfeksiyonu kaptığı anda 2 veya 3 hafta sonra hastalık belirti göstermeye başlar. Öncesinde hafif bir ateş , deride kızarıklık ve burun akıntısı gibi bulgulara rastlanır. Sonrasında ise yüksek ateş ve içi su dolu kabarcıklar oluşmaya başlar.

Su çiçeği ortalama 1 hafta süren bir hastalıktır. Bu süre içinde beslenmeye çok dikkat edilmeli , yedirilen besinlerin alerjik veya kaşıntıyı arttıran türden olmamasına özen gösterilmelidir. Bu süre içinde çocuğa çok sıcak olmamak kaydıyla ılık suyla banyo yaptırılabilir. Banyo yaptırırken kese vb. şeyler kullanılmamalıdır. Kese vb. ürünlerin kullanımı cildi tahriş edebilir ve hassasiyeti artırabileceğinden tedavi süresini etkiler.

Su çiçeği tedavisi

Su çiçeğinin herhangi bir ilacı bulunmamaktadır. Sadece semptomları rahatlatacak ve kaşıntıyı azaltacak ilaçlar kullanılabilir. Hasta kendiliğinden iyileşir. Bağışıklık destekleyici gıda takviyeleri kullanılabilir.  Ateş yükselmesi sırasında ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Kaşıntıyı azaltmak için haricen sürülen kremler kullanılabilir. En önemlisi beslenmedir. Beslenmeye dikkat edilmediği sürece su çiçeği hastalığının iyileşme süreci uzayabilir.

Su çiçeği ciltte iz bırakır mı ?

Su çiçeği ciltte iz bırakmaması için kabarcıklar kaşınmamalı ve kesinlikle patlatılmamalıdır. Kabarcıkların patlatılmaması ve kaşınmaması halinde su çiçeğinde iz kalma olasılığı çok düşüktür. Ancak belirtiler kaybolduğunda cildiye doktoruna başvurmakta fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740