Sülük Tedavisi (Hirudoterapi)

Sülük tedavisi (Hirudoterapi)

Sülük tedavisi doğru zamanda, doğru yerlere ve hijyen kurallarına uygun olarak yapıldığında bir çok hastalığın tedavisi için uygulanabilir. Kullanılacak sülükler hastalığın çeşidine göre ve kişinin yaşına göre değişmektedir.

Sülüklerin ağzında yaklaşık olarak 100 adet diş vardır. Ortalama 30 dakikada sülükler vücut ağırlığının 5 katı kan emerler. Sanıldığı gibi sülükler vücuttan kirli kanı emmezler. Sülükler deriye yapıştığı andan itibaren damarlardaki kanı emerken aynı zamanda salgıladıkları maddeler ile tedavi ederler. Sülüklerin damarlara salgıladıkları maddeler mikrop öldürücü, damar açıcı , ağrı kesici, tansiyon dengeleyici, depresyon belirtilerini azaltıcı, bağışıklık güçlendirici ve pıhtı engelleyici özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde bir çok hastalığın belirtilerinde rahatlama sağlayabilir.

Sülük tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır?

Sülük tedavisi başta damar hastalıkları olmak üzere; baş ağrısı, depresyon, romatizma, hemoroid, felç, tansiyon, tiroid, sivilce, astım, göz tansiyonu, yara izleri, kangren, varis, cinsel iktidarsızlık, epilepsi, kısırlık, sedef, egzama ve ağır işitme gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Sülük tedavisinde en önemli etkenlerden biri hijyen kurallarına dikkat etmektedir. Sülük tedavisi yapılacak olan bölge mikroplardan arındırılmalıdır. Aksi halde sülük uygulanan bölgede enfeksiyon oluşabilir. Bir sülük sadece tek kişide uygulanmalıdır. Aynı sülük diğer hastalarda kullanıldığında kan yolu ile buluşan hastalıklar kişiden kişiye bulaşabilir. Ayrıca sülükler sadece bir kez salgı üretebilir ve ilk hastaya gösterdiği etkiyi diğer hastaya göstermesi biraz zordur.

Sülükler vücutta belli bölgelere uygulanmalıdır. Boyun, çene , göz çevresi, kasık, koltuk altı, avuç içi , ayak tabanı ve cinsel organa kesinlikle uygulanmaz.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler  sülük tedavisi uygulanmadan önce belli bir süre ilaç kullanmayı kesmelidir. Ayrıca cerrahi operasyon geçiren kimseler, kansızlığı olanlar, herhangi bir iç organ kanaması geçirenler, şeker hastaları, gebe ve emziren bayanlarda sülük tedavisi uygulanması sakıncalıdır.

Sülük tedavisinin yan etkileri

Sülük tedavisinden sonra hafif derecede baş dönmesi ve bulantı oluşabilir. Sülüğün yapıştığı bölgede kaşıntı ve kanama oluşabilir. Buz uygulaması ile kanama ve kaşıntı durdurulur. Sülük tedavisinin yan etkileri yaklaşık olarak 24 saat içerisinde kaybolur. 1 gün geçtikten sonra yan etkiler hala devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sülük yapıştırıldığı andan itibaren en fazla 90 dakika deride kalır. Doyduğu anda kendiliğinden çıkar. Sülüğü daha öncede çıkarmak yapıştığı bölgenin tahribatına neden olabilir. Ancak farklı yöntemlerle sülük çıkarılabilmektedir. Sülük çıkarıldığından itibaren ilk gün istirahat edilmeli ve banyo yapılmamalıdır.

Sülük sigara kullanan kişilere yapışmak istemeyebilir. Küçük çocuklara yapışmaz. Parfümlü ve soğuk deriye yapışmaz. Sülük yapışması çok fazla acı vermez.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740