Supplement Nedir? Faydaları Nelerdir?

Supplement nedir?

Supplement zayıflama veya kilo alma amaçlı kullanılan besin takviyesidir. Supplementler farklı firmalar tarafından üretilir ve çoğunlukla spor yapan ve vücut geliştiren kişilerin destek amaçlı kullandıkları ürünlerdir. Supplementler doping veya türevi değildir.

Supplementler içeriklerinde protein tozu, bcaa, tribulus, aminoasit ve kreatin bulunduran gıda takviyeleridir.

Protein tozu nedir?

Protein tozu protein içeren besinlerden elde edilir ve vücutta kasların gelişmesi açısından önemlidir. Günümüzde birçok sporcu protein tozu kullanmaktadır. Spor yapan kişiler protein tozları sayesinde daha dinç ve daha zinde olurlar. Ayrıca kas oluşumunu desteklediği için fiziksel güç anlamında ilerleme sağlarlar. Protein tozu kilo almak yada kilo vermek amaçlı kullanılabilir. Protein tozları en fazla protein içeren besinler arasında yumurta, et, soya ve sütten yapılır.

supplement

Aminoasit nedir?

Aminoasitler proteini oluşturan küçük yapı taşlarıdır. Aminoasitler vücudun kas oluşumunun sağlanmasında büyük rol oynar. Spor yapan kişilerde veya ağır spor yapan kişilerde kas yıkımının önlenmesi ve yeni kas oluşumunun sağlanması için vücuda alınmaktadır.

Bcaa nedir?

Bcaa proteinleri inek sütünden ve peynir altı suyundan elde edilir. Vücutta kas oluşumunu sağlar. Sağlıklı bir insanın kaslarında bulunan aminoasitlerin yaklaşık olarak 3 te 1 ini oluşturur. Bcaa yeni kas oluşumunun yanı sıra mevcut kasların gelişmesini ve kuvvetlenmesini sağlar. Bcaa lar sadece sporla uğraşan kişiler değil kilo alamamaktan şikayetçi olan kişiler de kullanabilir. Günlük normal aktivitede besleyici ve kas oluşturma özelliği mevcuttur. Bcaa sakat kişilerde, kaza geçirmiş ve travma yaşamış kişilerde vücudun daha kısa zamanda toparlanması için kullanılabilir.

Supplementler zararlı mıdır?

Supplementler zararlı değildir. Supplementleri beslenme tozu (bebek maması gibi) olarak düşünebilirsiniz. Supplementler doğal olarak elde edilir, ilaç ve doping değildir.

protein-tozu

Supplementler kilo aldırır mı?

Supplementleri kilo almak veya kilo vermek isteyenler kullanabilir. Spor ile birlikte supplement kullanmak sağlıklı kas oluşumunu ve kilo almayı sağlar. Vücuda yağ olarak depolanmaz.

Kilo vermek isteyenler için doğru besinlerdir. Karbonhidratlardan uzak durup supplement ile beslenmek vücuttaki depolanan yağların zamanla erimesini sağlar.

Supplement kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle supplement kullanırken size uygun olup olmadığından emin olun. Kilo almak yada kilo vermek için farklı supplementler kullanılır. Kullanacağınız supplementin kaliteli ve sağlıklı olmasına dikkat edin.

Supplement kullanırken günlük su tüketiminizi artırın. Günlük  su miktarını artırdığınızda daha sağlıklı ve zinde olursunuz.

Supplementlere fazla yüklenmeyin. Öncelikle düzenli ve dengeli beslenme daha sonra supplement.

Supplementleri düzenli kullanın. Düzensiz supplement kullanımında sporcular elde etmek istedikleri vücudu sağlayamazlar. Bu da kişide hayal kırıklığı ve maddi açıdan kayıp oluşturur.

Aldığınız supplementin spordan önce veya spordan sonra kullanılacağını öğrenin. Supplementler spor öncesi, spor esnasında ve spordan sonra kullanılabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740