Sürekli Aç Hissetmenizin 8 İlginç Sebebi

Sürekli Aç Hissetmenizin 8 İlginç Sebebi

 Kendinizi sürekli bir şey atıştırma ihtiyacında mı hissediyorsunuz? Eğer hamilelik ya da şeker hastalığı gibi apaçık bir sebebiniz yoksa işte size sürekli aç hissetmenizin 8 ilginç sebebi:

1) Gece kötü bir uyku uyumuş olmak:

Evet, ilginç ama gerçek. Sağlıksız bir gece uykusu gündüzki yaşam kalitenizi etkilediği gibi açlık-tokluk durumunuzu da etkiliyor. Uyku ihtiyacı, vücuttaki iştah güdüsünü kontrol eden grelin adlı hormonun fazla salgılanmasına sebep oluyor.

2) Vücutta protein eksikliği:

Proteine ihtiyaç duyan vücut açlık hisseder. Yoğurt, yumurta, et gibi protein içerikli besinler vücudun daha uzun süre tok kalmasına yardımcı olur.

3) Vücudun susuz kalması:

Sadece bir bardak su için ve 20 dakika bekleyin! Açlık hissinizin azaldığına şahit olacaksınız.

4) Fazla işlenmiş karbonhidrat tüketimi:

Beyaz ekmek gibi yiyecekler kan şekerinde ani sıçrama olmasına sebep olur ve iştahı artırır.

5) Vücudun yağ ihtiyacı:

Vücudun yağa ihtiyaç duyması da açlık hissine yol açar. Sağlıklı tokluk hissi veren doymamış yağ ise fındık, avokado gibi besinlerde bulunur.

6) Öğün atlamak:

Öğünler arasında 4-5 saatten fazla zaman geçmemesine ve uyandıktan sonraki ilk bir saat içinde kahvaltı etmeye özen gösterin.

7) Stres:

Psikolojik bozukluklar da açlık hissine ve çok yemeye sebep olur. Gereksizce yemektense, sakinleşmenin yollarını bulup uygulamaya bakmalısınız.

8) Çok hızlı yemek:

Hızlı yemek yemek doymama hissine sebep olur. Beyninizin yediğine ve doyduğuna ikna olması için yavaş yeme alışkanlığı kazanmalısınız.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Neden Kilo Veremiyorum? Sorusuna Verilebilecek 7 Cevap başlıklı makalemizde kilom hep aynı, neden zayıflayamıyorum ve yemiyorum ama zayıflayamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2019

Konu hakkında yorumunuzu yazın