Şuruplar Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılabilir?

Şuruplar ne zaman atılmalı?

Şurup formları tedavi amaçlı veya hastalığın semptomlarını hafifletme amaçlı, çoğunlukla çocukların kullandığı ilaçlardır. Şurupların içeriklerinde her ne kadar koruyucu madde olsa da açıldıktan itibaren belirli zaman içinde atılmalıdır. Özellikle toz halinde sulandırılarak kullanılan şuruplar daha kısa sürede bozulduğundan bir daha ki hastalığa kadar saklanması uygun değildir.

Hazır şuruplar

Toz halinde olmayan hazır şuruplar, aromalı olduğundan ve çok fazla şeker içerdiğinden bakteri üremesi  olmaması için koruyucu madde kullanılır. Koruyucu madde (örneğin:alkol) fazla konulduğunda şurupların içerisindeki şeker kristalleşme yapabilir. Koruyucu madde az konulduğunda ise bakteri üremesi olabilir. Bu yüzden hazır haldeki şuruplar açıldığından itibaren 25° nin altında oda sıcaklığında ve güneş görmeyen ortamda  saklanmalı ve en fazla 2 ay içerisinde tüketilmelidir. 2 ay içerisinde tüketilmeyen şuruplar imha edilmelidir.

Not: Şurupların üzerine açıldığı tarihi not alabilirsiniz. Böylece şurupları imha etmeniz gereken zamanı belirlemiş olursunuz.

Toz halindeki şuruplar

Toz halindeki şuruplar hazırlanmak üzere şişe içerisine konulmuş katı ilaç partikülleridir. Bu ilaç partikülleri su ile karışabilir. Koruyucu madde içerirler. Hazır haldeki şuruplara göre kullanım süresi daha kısadır. İlaç toz halinde iken son kullanma tarihine kadar kullanma süresi vardır. Ancak su ile karıştırıldıktan sonra en fazla 1 ay içerisinde tüketilmelidir. Toz halindeki ilaç hazırlandıktan sonra serin bir odada çocukların ulaşamayacağı yerde saklanabilir. Buzdolabına konulmasına gerek yoktur. Toz halindeki ilaçlar hazırlanıp şurup haline getirildiğinde ve buzdolabında saklandığında çökme yapabilir ve katılaşabilir.

Buzdolabına konulması gereken ilaçlar haricinde hazır şurupları veya toz halindeki hazırlanmış şurupları buzdolabına koymak gerekmez. Önemli olan güneş ışığı görmemesi ve 25° yi geçmeyecek serin bir yerde saklanmasıdır. 

Sonuç olarak şuruplar açıldıktan sonra kullanım süresi 1 veya en geç 2 aya düşmektedir. Şuruplar saklama koşullarına dikkat edilmesi gereken ilaçlardır. Bilinçsiz şekilde gelişigüzel saklanan şurupların kullanımı istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Şuruplar açıldıktan sonra etkisinde azalma olmaz ancak bakteri üremesi veya kristalleşme olması sebebiyle belirlenen süre dışında kullanılması uygun değildir.

Son olarak yapılması gereken en önemli hususlardan biride ilaçların prospektüs bilgisinde bulunan saklama koşullarına uygun bir ortamda saklamaktır. Prospektüs bilgisinde yazan saklama koşuluna göre saklanması gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Şuruplar Açıldıktan Sonra Ne Kadar Kullanılabilir? (6 Yorum)

  1. Açıldıktan sonra 1 ay içerisinde tüketmelisiniz. Unutmamak için açıldığı tarihi üzerine not alın.

  2. Ventolin şurup açıldıktan sonra ne kadar saklanır son kullanma tarihine kadar kullanılırmı

  3. Bazı şuruplar açıldıktan sonra çok çabuk bozuluyor topaklanma yapıyor bende onları atıyordum demekki doğru yapıyormuşum

  4. Öğrendiğimiz çok iyi oldu yoksa son kullanma tarihine kadar saklıyorduk


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740