Susam Yağının Faydaları

Susam yağı

Susam, sıcak iklimlerde yetişen ve tohumları baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Susam tohumları tahinin ana maddesidir. Simit, poğaça ve çörek gibi yiyeceklerin üzerine atılır. Susam yağı, susam tohumlarından soğuk sıkım ile elde edilir. Susam yağı sağlık açısından içilebilir ve cilde sürülebilir. Cilde faydaları oldukça fazladır. Cildi yumuşatır ve nem kazandırır. Susam yağı içildiğinde ise başta kalp damar hastalıkları olmak üzere bir çok derde devadır.

Susam yağının cilde faydaları

Susam yağı kuru ciltleri besler ve nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Ciltteki kırışıklıkları azaltır. Cilde parlak bir görünüm verir. İçerisinde bulunan omega yağ asitleri sayesinde cildin yenilenmesini sağlar. Güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Susam yağı ciltte uzun süre kalabilir. Ciltte kalıcı olan susam yağı kuru ciltlerdeki kaşıntıyı önler.

Susam yağı saçlı deriye sürülebilir. Saç köklerini güçlendirerek saçların daha sağlıklı ve dayanıklı uzamasını sağlar. Özellikle kuru saçlarda oluşan yıpranma, saçların kırılmasına ve dökülmesine neden olabilir. Susam yağı ile saçlardaki yıpranma azalır. Yağlı saçlar için susam yağı çok fazla kullanılmamalıdır. Yağlı saçlara sürüldüğünde yağlanmayı artırabilir. Bu durum gözeneklerin kapanmasına ve saçların daha fazla dökülmesine neden olabilir. Yağlı saçlar için banyo öncesi sürülüp yaklaşık yarım saat sonra yıkanmalıdır.

Susam yağının sağlığa faydaları

Anne sütü: susam yağının içerisindeki omega yağ asitleri ve vitaminler sayesinde anne sütü artırıcı olarak kullanılabilir. Emziren annelerin günde bir çay kaşığı susam yağı içmeleri süt miktarının artmasına ve sütün kalitesinin artmasını sağlar.

Kalp sağlığı: susam yağının içerisinde bulunan omega yağ asitleri kalp ve damarların korunmasını sağlar. Kolestrol seviyesinin düşürülmesini sağlar. Damarları yumuşatarak kan akışını rahatlatır. Damarlarda kan akışını rahatlamasını sağlayarak oluşabilecek damar hastalıklarını önler.

Romatizmal ağrılar: susam yağı romatizmal ağrılar için haricen sürülebilir veya içilebilir. Eklem ağrılarında ve vücuttaki şişliklerde kullanılabilir. Eklemlerdeki kireçlenme için kullanılması uygundur.

Sindirim düzenleyici: susam yağı içildiğinde bağırsakları rahatlatır. Kabızlık ve şişkinlik problemlerine iyi gelmektedir. Bağırsaklarda oluşabilecek hasarlara karşı koruyucu görevi yapar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740