Tansiyon (kan basıncı) değerleri nasıl olmalıdır?

hipertansiyon

TANSİYON NEDİR?

Tansiyon, kalpten pompalanan kanın atardamara yaptığı basınçtır. Kan basıncının normal değerden yüksek veya düşük olması kişide bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Düşük tansiyon baş dönmesi ve mide bulantısı gibi belirtiler verirken yüksek tansiyon ise beyin kanaması riski oluşturur.

Kan basıncı ölçümü sırasında ilk duyulan kalp atış sesi sistolik yani büyük tansiyon, son duyulan ses ise diastolik yani küçük tansiyon olmaktadır. Tansiyon ölçümü esnasında yatış pozisyonunda olmak en doğrusudur. Ayakta veya oturarak ölçülen tansiyonun yüksek çıkma olasılığı vardır. Yetişkin bir insanın tansiyonu 120-80 mmHg olarak belirlenmiştir.

TANSİYON KAÇ OLMALIDIR?

Tansiyon değerleri yaş faktörü ele alınarak değişkenlik gösterebilir. Örneğin  çocuklarda tansiyon daha düşük, ileri yaşlarda tansiyon daha yüksek  olmaktadır.

Yeni doğmuş bir bebeğin tansiyonu 80-50 mmHg olarak belirlenmiştir. Bebeklerde tansiyonun düşük olmasının sebebi vücut organlarının ve kalbinin tam olarak gelişmemiş olmasıdır.

5 yaşından büyük  çocuklarda ise tansiyon 100-60 mmHg arası normal kabul edilir. Gelişimini biraz daha tamamlamış olması ile birlikte bu oran artar.

18 yaşından büyük yetişkinlerde ise gelişim tamamlandığından dolayı kan basıncı 120-80 mmHg olması normal değer olarak kabul edilir. Ancak bazı durumlarda bu değer biraz değişebilir.

Yaşlılarda ise büyük tansiyon her zaman daha yüksek olabilir. Büyük tansiyonun 140 mmHg ulaşması sınır olarak kabul edilir. Büyük tansiyonun 150 mmHg ve daha yüksek olduğu durumlarda hipertansiyon olarak kabul edilir. Büyük tansiyonun 170 mmHg ve daha yüksek olması risklidir. Hasta her an beyin kanaması riski ile karşı karşıyadır.

TANSİYONUN YÜKSELMESİNE NEDEN OLAN FAKTÖRLER NELERDİR?

Yüksek tansiyon hastalarında belirlenen ilaçlar ile tansiyon kontrol altına alınır. Ancak bazı durumlarda tansiyon ilacı kullanmış iken bile olsa tansiyonda yükselme görülebilir.

Tansiyonun yükselmesindeki en önemli etken kişinin ruh hali ile alakalıdır. Kişi sinirli ve stresli olduğu durumlarda kan basıncı kontrol edilemeyebilir. Aynı şekilde korku, heyecan ve adrenalin yüksekliği esnasında tansiyon yükselir.

Tansiyonun yükselmesindeki önemli etkenlerden biri de beslenmedir. Fazla tuzlu beslenmek vücutta su tutumunu artırdığından dolayı tansiyon yükselir. Ayrıca düzensiz ve sağlıksız beslenme vücut dengesini bozduğu gibi tansiyonun dengede kalmasını güçleştirir.

Kadınlarda menopoz dönemi boyunca tansiyon değerinde yükselmeler görülebilir. Menopoz döneminde meydana gelen hormon değişiklikleri ve ruh halleri tansiyonun dengede kalmasını etkileyebilir.

Sigara kullanan kişilerde tansiyon her zaman daha yüksektir. Sigaranın kan damarlarına vermiş olduğu zararlar tansiyonu etkiler.

Bazı ateşli hastalıklarda tansiyon vücut ısısı ile birlikte yükselebilir.  Vücutta enfeksiyon olması, bakteriyel ve viral hastalıklar tansiyonu etkiler.

İlaç kullanımına bağlı tansiyonun yükseldiği görülebilir. Bazı ilaçların yan etkilerinde tansiyonu yükselttiği görülmektedir. Özellikle soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar tansiyonu yükseltmektedir.

Spor ve egzersiz esnasında tansiyon yükselmektedir. Vücut metabolizmasının hızlanması ile birlikte tansiyon yükselir. Yürüyüş yapmak dahi tansiyonun yükselmesine neden olur.

  • Tansiyon sabah saatlerinde daha düşük, akşam saatlerinde ise daha yüksektir. Gece en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra sabah saatlerinde düşmeye başlar.
  • Tansiyon ölçümü yapılırken dinlenmiş olmak gerekir. Yol yürüdükten sonra veya herhangi bir fiziksel aktiviteden sonra tansiyon daha yüksek çıkar.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740