Tarçın’ın Faydaları

Tarçının Faydaları

Latince adı Cinnamomum Cassia dır. Tarçın bir ağaç kabuğu dur. Bitki Asya da yetişir. Çoğunlukla Çin de bulunur. Mayıs ve eylül aylarında toplanır. Dallarından tarçın yapılmak için kullanılacak bölümleri alınır. İlaç ve baharat yapımında kullanılır.

Tarçın soğuk algınlığı ve gripte kullanılabilen doğal tedavi yöntemlerindendir. Öksürük ve balgam sökücü olarak kullanılır.

Tarçın iştah açıcıdır. Güzel kokusu sayesinde bulantı kusma gibi durumlarda kullanılabilir. Gaz giderici ve şişkinlik için kullanılır. Vücuda enerji verir. Yiyecek zehirlenmelerine karşı koruyucu etkisi vardır. Tarçın çayı elde etmek için 10 gram tarçın 1 litre suda kaynatılır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Ekinezya'nın Sağlığa Faydaları başlıklı makalemizde bağışıklık, Ekinezya ve Grip hakkında bilgiler verilmektedir.

Sitemizdeki tüm yazılar Admin tarafından kaynaklardan yararlanılarak araştırmalar sonucunda eklenmektedir. Sitemizdeki yazılar bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi için konu altından yorum yazabilir, [email protected] adresine mail gönderebilir veya iletişim formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın