Taurin Nedir? Vücuda Faydaları Nelerdir?

Taurin nedir?

Taurin çoğunlukla hayvansal dokularda ve süt ürünlerinde bulunan bir amino asittir. Taurin adlı aminoasit, kanda mineral ve su dengesinin sağlanması için gereklidir. Taurin vücut tarafından üretilebilir. A vitamini, çinko ve B6 vitamini eksikliğinde, vücut yeterli miktarda taurin üretemeyebilir. Taurin, insan vücudunun %1 ini oluşturur. Taurin isimli aminoasit günümüz yaşantısında en çok enerji içeceklerinin içerisinde bulunur. Vücutta su ve tuz dengesini sağlar. Ayrıca fiziksel ve zihinsel gelişimi destekler.

Taurin hangi yiyeceklerde bulunur?

Taurin isimli aminoasit insan vücudu tarafından, A vitamini, B6 vitamini ve çinko yeterli miktarda vücutta bulunduğunda bu maddelerin yardımı ile vücut ihtiyacı olan taurini üretir. Et ürünleri, süt ürünleri ve balık çeşitlerinde taurin bulunur. Anne sütünde bulunan ve bebeğin iç organlarının gelişmesini sağlayan en önemli aminoasittir.

Taurinin vücuda faydaları nelerdir?

Taurin, bebek mamalarında bebeklerin gelişiminin destekleme amaçlı bulunmaktadır. Anne sütü emmeyen bebekler gelişim açısından geri kalmamaları için taurine ihtiyaçları vardır. Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde taurin ihtiyacı bebek mamalarından karşılanır.

Taurin özellikle bebeklerde iç organlarının gelişmesi açısından önemlidir. Beyin gelişimi, kalp gelişimi ve kemik gelişimi açısından önemlidir. Özellikle prematüre bebekler taurine ihtiyaç duyarlar.

Taurin zihinsel ve fiziksel fonksiyonların artmasını sağlar. Unutkanlığı azaltır ve fiziksel gücü arttırır.

Kalp yetmezliği bulunan kişilerde fayda sağladığı görülmüştür. Taurin isimli aminoasit, kalp kaslarını güçlendirerek, kalp çalışmasını düzenler.

Taurin eksikliğinde karaciğer hastalığına yakalanma ihtimali vardır. Ayrıca taurin eksikliği kandaki kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olabilir. Taurin kan hücrelerinde bulunur ve damar yapısının bütünlüğüne destek olur. Vücutta yeterli miktarda taurin bulunduğunda kolesterol seviyesinin normal düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Taurin beyin fonksiyonlarını artırır. Taurin eksikliği; dikkatsizlik, hiperaktivite, alkolizm, depresyon gibi ruhsal sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Taurin beyin ve sinir sistemindeki kalsiyum ve potasyum seviyesinin dengede kalmasını sağlar. Bu sayede beyin ve sinir hastalıkları riski azalır.

Taurin vücutta kemiklerde bulunur ve kemik gelişimini destekler. Kemik kırıklarında kemiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740