Telefonla Konuşurken Kulak Ağrısı Nedenleri


Cep telefonu ile fazla konuşmak


Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte cep telefonu kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Operatörlerin yapmış oldukları kampanya dahilinde verilen bedava dakikalar, insanları cep telefonu ile daha fazla konuşmaya teşvik etmektedir. Bilinmelidir ki cep telefonu ile uzun süre konuşmak vücudumuzun en önemli organı olan beyine ve dahilinde kulağa ciddi derecede zarar vermektedir. Uzun süre cep telefonu ile konuşan kişiler, konuşmanın sonunda kulak ağrısı ve baş ağrısı ile karşı karşıya kalmaktadır. Bunun nedeni ise cep telefonundan yayılan radyasyondur.
10 dakikadan fazla bir süre cep telefonu ile konuşmak geçici de olsa kulak ağrısına neden olabilir. Geçici dediğimiz kulak ağrısı ilerleyen zamanlarda işitme kaybına ve kulak çınlamasına neden olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında kişinin derhal bir kulak burun boğaz doktoruna başvurması önerilir.

Cep telefonundan yayılan sinyaller ve radyoaktif dalgaların insan vücuduna verdiği zararlar kanıtlanmıştır. Bir araştırmada bir insanın cep telefonu ile konuşmadan önceki beyin filminde herşey normalken, 15 dakika boyunca cep telefonu ile konuştuktan sonra çekilen beyin filminde anormal derecede beyin fonksiyonlarında bozukluklar görülmüştür. Kafatası ısınmış, baş ağrısı ve kulak ağrısı belirti göstermiştir.

Cep telefonu ile konuşmak uzun sürecekse kablolu kulaklık kullanmak en doğru korunma yöntemi olacaktır. Kablolu kulaklık kullanmak, cep telefonunun yaydığı radyoaktif dalgalar beynimize daha az zarar verecek ve cep telefonu ile konuştuktan sonra oluşan kulak ağrısı ve baş ağrısı en aza inecektir.

Cep telefonu kullanırken sağlık açısından dikkat edilmesi gerekenler!

Cep telefonunun yaydığı radyoaktif dalgalardan cep telefonundan uzak durarak vücudumuz daha az etkilenebilir. Bu nedenle cep telefonu ile konuşurken kulaklık veya hoparlör modunda konuşulmalı ve cep telefonu beyinden olabildiğince uzak tutulmalıdır. Cep telefonu ile konuşulmadığı zamanlarda cep telefonu vücuttan uzak tutulmalıdır
Özellikle hamilelerde cep telefonu kullanımı önerilmemektedir.
Gelişme ve büyüme çağında olan çocuklar cep telefonunun yaymış olduğu radyasyondan kolaylıkla etkilenebilir. Çocukların kafatası daha ince olduğu için beyinleri daha fazla zarar görebilir. Bu yüzden gelişim çağındaki çocuklara cep telefonu verilmemelidir.
Cep telefonu ile mümkün olduğu kadar kısa konuşulmalı daha fazla mesajlardan faydalanılmalıdır.
Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de örneğin; Bir kişiyi aradığınızda telefonu aradığınız kişi açana kadar kulağınıza tutmayınız. Aradığınız kişi açtığında kullandığı tutunuz. Cep telefonu arama yaparken daha fazla radyasyon yaymaktadır.
Gece yatarken cep telefonu size en az 1 metre uzakta olması gerekir.
Araç içerisinde cep telefonu kullanılmasının zararları kat ve kat artmaktadır. Araç çevresinde bulunan metaller elektromanyetik dalgaları tekrar içeri yansıtarak açık havadakinden daha fazla zarar görülmesine neden olur. Ayrıca araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak dikkat dağınıklığına neden olarak kazalara sebebiyet vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Telefonla Konuşurken Kulak Ağrısı Nedenleri (1 Yorum)

  1. Tamda bende oluyor özellikle iphone ile konuştuktan sonra kulak çınlaması ve kulak ağrısı oluyor ama diğer diğer telefonlarda olmuyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740