Televizyonun çocuklarda etkileri nelerdir?

cocuklara-televizyon-izletmeli-mi

TELEVİZYON VE ÇOCUK

Çocukların en çok ilgisini çeken televizyon programları arasında çizgi filmler gelir. Çocuklar genellikle 2 yaşını bitirdikten sonra çizgi film izlemeye ve çizgi film karakterlerini taklit etmeye başlarlar. Çocuğunuza izleteceğiniz çizgi filmi dikkatli seçmelisiniz. Çizgi film karakterlerinden ve onların kullandığı olağanüstü güçlerden çocuklar olumsuz etkilenebilir. Daha çok öğretici ve eğitici olan çizgi filmleri tercih edebilirsiniz.

ÇOK FAZLA TELEVİZYON İZLEYEN ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN OLUMSUZLUKLAR

Çok uzun süre televizyon, tablet ve telefon gibi elektronik cihazlara bağlı kalmış çocukların çevresine karşı ilgisizleştiği görülmüştür. İletişim konusunda problem yaşadıkları ve hırçınlaşma gibi problemler ortaya çıkmıştır. Duygusal yönlerininin yok olduğu ve tek düşüncesinin elektronik cihazlar olduğu görülmüştür ve onlardan başka hiç bir şeyin kendilerini mutlu etmediği ve bağımlılık yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca kendisini ifade etmekte güçlük çektikleri ve karşısındaki kişinin konuştuklarını algılamakta güçlük çektikleri görülmüştür.

cocuklara-hangi-tur-tv-programlari-izletilmeli

TELEVİZYONA GÜNDE KAÇ SAAT AYRILMALI?

Televizyon karşısında çok fazla vakit geçiren çocukların fiziksel becerilerinde geri kaldığı gözlemlenmiştir. Bu olumsuz durumu önlemek amacıyla çocuklarınızın uzun süre televizyon karşısında kalmasına müsaade etmemeliyiz. Günde en fazla 2 saat televizyon karşısında kalmalıdırlar. Diğer zamanlarını ise oyuncakları ve ebeveynleri eğlenceli bir şekilde geçirmeleri onlar açısından daha uygundur.

Çocuklar tabiki televizyon izlemek isteyecektir. Her çocuğun sevdiği bir çizgi film ve çizgi film kahramanı olmuştur. Onları sevdiği çizgi filmi izlemekten mahrum etmeyeceğiz. Belirlenen süre içerisinde çizgi film izlemelerine müsade edilmelidir. Önemli olan daha sonraki vaktini nasıl geçirdiğidir.

Çocukların televizyon karşısında geçirdikleri süre kadar arkadaşı ile oynaması onun fiziksel ve zihinsel faaliyetini geliştirmesi açısından önemlidir. Oyun oynamayı çok seven çocuklar oynadıkları oyunlar ile hem eğlenir hemde becerilerini geliştirir.

Televizyonda çocuklara izletilmesi gereken programlar arasında belgeseller gelir. Şiddet içermeyen belgeselleri onlara izletmenin yararı olduğu düşünülmektedir. Gerçek hayatta 4 duvar arasına sıkışıp kalan çocuklar belgeseller ile doğa yaşantısını öğrenebilirler. Belgeseller çocuklar için dikkat çekici ve teşvik edici programlardır.cocuklara-nasil-cizgi-filmler-izletilmeli

ÇOCUKLAR TV İZLERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Öncelikle çocuklarda göz sağlığı açısından çok fazla televizyon karşısında kalmalarına izin vermemeliyiz. Televizyon karşısında kalmalarına müsade ettiğimiz zamanlarda ise uzaktan seyretmelerini sağlamalıyız.

Televizyonlarda yayınlanan programların bir çoğu çocuklar için uygun olmayabilir.

Bunlardan birine örnek verecek olursak haber programları çocuklara izletilmemesi gereken programlar arasındadır. Şiddet içeren haber programlarından çocuklar etkilenebilir. Çocukların haberleri izlemesinin onlara hiçbir yararı olmayacaktır. Bu yüzden çocukları şiddet içeren haber programlarını izletmemeliyiz.

Şiddet içeren filmler ve diziler çocukların hafızasında kötü izler bırakabilir. Gece uykularından ağlayarak uyanabilir ve günlük hayatta korku ile yaşayabilir. Bu yüzden şiddet içeren dizi filmlerden çocuklar uzak tutulmalıdır.

Çocuklara izletilmemesi gereken televizyon programlarından biride ahlaki açıdan uygun olmayan dizi ve filmlerdir. Toplum ahlakı ve düzeni açısından çocukların böyle dizi ve filmler izlemesine müsade etmeyiniz.

Çocuklar hepimizin geleceğidir. İnsan ne ekerse onu biçer. Bu yüzden çocuklarımız için bilgi kaynağı olan televizyonu doğru kullanmalıyız. Onlara faydası dokunmayacak programları izletmemeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740